אוסטיאופתיה – טיפול מתוך אמון בגוף המטופל

 

אוסטיאופתיה - טיפול רפואי מקצועי באיכות וברמה גבוהה. מומחי האוסטיאופתיה עובדים במהלך הטיפול על הגוף כולו כמכלול אחד משום שהם רואים בו מבנה אחיד, שבו הפונקציות של כל האלמנטים קשורות זו בזו.

 

הכלי העיקרי של האוסטיאופתיה הוא ידי הרופא. זוהי גם הסיבה לכך שרבים מבלבלים בין המושגים  "אוסטיאופתיה"  ו"תרפיה מנואלית". למעשה, השימוש בידיים הוא הדמיון היחיד בין אוסטיאופתיה לתרפיה המנואלית.

 

מטרתה של האוסטיאופתיה היא לא לרפא גורם אחד מסוים למחלה ולכן היא לא משתמשת בטיפול מנואלי חזק אלא מתייחסת בתהליך הריפוי לגוף כולו כאל יחידה אחת תוך התחשבות בביוכימיה ובנוירופיזיולוגיה שלו.

ביקור אצל אוסטיאופת מומחה הוא תהליך של שחזור הבריאות בכל מערכות הגוף וזאת דרך ההשפעה על העצמות, השרירים, הגידים ועל האיברים הפנימיים. כתוצאה מטיפול אוסטיאופתי משוחזרת התנועתיות ,זרימת הדם, התפקוד התקין של הגוף ותנועת נוזל הלימפה ונוזל עמוד השדרה. בטיפול נכללים מנגנונים עצביים המאפשרים לרופא להסיר בבטחה חסימות פונקציונאליות וטיפול בהפרעות באיברים. האוסטיאופתיה מחזירה את הגוף למצבו הבריא.

 

מכיוון שהשפעת הטיפול האוסטיאופתי הינה רכה ומדויקת, לאוסטיאופתיה כמעט ולא קיימות הגבלות . מפגשי הטיפול יכולים להתבצע גם בתקופות של דלקות והתגברות של מחלות כרוניות. טיפול זה מתאים לטווח גילאים נרחב ביותר- כבר מהימים הראשונים לחיים ועד גיל מבוגר מאוד.
האוסטיאופתיה מתמקדת בשיקום והחייאת המשאבים הפונקציונאליים של האורגניזם. אין לה תופעות לוואי ובכך היא שונה מטיפולים תרופתיים שבהם תופעות לוואי הן חלק מהנורמה.


כל מפגש מתחיל באבחון. לשם כך האוסטיאופת נעזר בהיסטוריה הרפואית של הפציינט, בבדיקות מעבדה והדמיה ומעריך את מצבו של המטופל על פי רמת האיזון בגופו, רמת מתח השרירים ושינוי מיקומם של האיברים והמפרקים. על סמך נתונים אלו ובעזרת בדיקות אוסטיאופיטות ייחודיות נקבע הליקוי התפקודי המשמעותי ביותר באותו הרגע - הסיבה שהובילה להתפתחותה של המחלה. כמו כן, נקבעת רמת יכולתו של האורגניזם לרפא את עצמו.
בחירת שיטת הטיפול תלויה בהעדפות האישיות של רופא האוסטיאופתיה, והיא מושפעת מהמצב הנתון.
תדירות ומשך הטיפול האוסטיאופתי הם גורמים אינדיבידואליים לכל אדם.

 

באופן כללי, מומלץ לקבוע 3 פגישות בשנה לצורך טיפול מנע. ככלל, טיפול אוסטיאופתי מעלים את הכאבים מהר יחסית, אך הטיפול נמשך עד שהגוף מגיע לסימטריה ואיזון של עמוד השדרה, האיברים והפאסציות . גישה זו מסייעת במניעה של הישנות המחלה. במקביל לאוסטיאופתיה ניתן לעבור טיפולים נוספים.


האוסטיאופתיה המודרנית מתחלקת לשלושה סוגים:
אוסטיאופתיה גולגולתית – מתמקדת בגולגולת.
אוסטיאופתיה מבנית
מתמקדת בעמוד השדרה ובעצמות השלד.
אוסטיאופתיה ויסצרלית – מתמקדת באיברים הפנימיים.

 

האוסטיאופתיה בעולם
כיום, במדינות רבות ישנן עמותות של רופאי אוסטיאופתיה. זהו ענף מפותח מאוד ברפואה. טכניקות ושיטות האוסטיאופתיה פותחו על ידי מדענים אמריקאים בסוף המאה ה- XIX. בשנת 1892 ד"ר אנדרו סטיל (ארה"ב) ייסד בקירקסויל את בית הספר הראשון בעולם לרפואת האוסטיאופתיה.

ב-22 ביוני, 1874 אנדרו סטיל התחיל לעסוק כרופא האוסטיאופת הראשון. תהילתו התפשטה במהירות. מרפאתו הקטנה הפכה לפופולארית יותר ויותר, ולפעמים חיכו בתור למעלה מאלף פציינטים.
 

18 שנים מאוחר יותר (בשנת 1892), ד"ר סטיל ייסד את בית הספר האמריקאי הראשון לאוסטיאופתיה. בינואר 1897 בית הספר בקירקסויל כלל כבר ארבעה בניינים, שבו 14 פרופסורים לימדו 280 סטודנטים מ-24  מדינות באמריקה ומשני מחוזות קנדיים.
באותה תקופה הוקם ארגון האוסטיאופתיה האמריקאי. כך החלה האוסטיאופתיה להתפשט, וכיום היא מפותחת מאוד ופופולארית בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

בחלק מהמדינות, האוסטיאופת  מחליף את מקומו של רופא המשפחה. הוא שומר על בריאותם ורווחתם של כל בני המשפחה עוד מהילדות. למעשה, בדיקת האוסטיאופתיה הראשונה נערכת מייד אחרי הלידה או אפילו לפני כן (ברחם), כיוון שעל פי נתונים סטטיסטיים, ליותר ממחצית מהתינוקות יש מיקרו טראומות בגולגולת ובשלד. בדיקה מוקדמת וטיפול בזמן בהפרעות אלו יכולים למנוע בעיות בריאות עתידיות.
 

בשנת 1898 נוסד באמריקה "ארגון בתי הספר לאוסטיאופתיה" שמטרתו הייתה לקבוע סטנדרטים ללימוד האוסטיאופתיה. ארגון זה הפך פעיל ונוצר קשר הדוק עם ארגון האוסטיאופתיה בארה"ב. פעילות רופאי ארה"ב לאוסטיאופתיה בארגון זה והיווצרות הצורך בשינוי שיטות הרפואה הובילו אותם לקבלת רישיון עבודה רפואי תוך השתלבות במדעי הרפואה. הפעילות הבאה שלהם בשנות החמישים הובילה ליצירת שיווין בין רופאי האוסטיאופתיה לרופאים הקונבנציונליים.
 

כיום מעמדם של בתי הספר לאוסטיאופתיה עומד ברמה אחת עם מעמדם של מוסדות רפואיים אחרים להשכלה גבוהה. בעתיד, בוגרי בתי הספר לאוסטיאופתיה יוכלו להתקבל להתמחויות בכל מקצוע רפואי.
 

בבריטניה, האוסטיאופתיה מקבילה למדעי הרפואה ולרפואת השיניים כמסגרת עצמאית בשירותי הבריאות. ישנם סטנדרטים מקצועיים מובהקים של הכשרה לאוסטיאופתיה הנמצאת בפיקוח מדיני. באנגליה, לקבוצות כדורגל רבות ישנו רופא אוסטיאופת, שמטפל בהשלכות של פציעות וחבלות שנגרמו בעת משחק.
בצרפת פועלים היום יותר מאלף רופאי אוסטיאופתיה עם רישיון. האוסטיאופתיה הוכרה על ידי ממשלת צרפת במרס 2002.

 

ארגון בלגי לאוסטיאופתיה עובד ביעילות מאז 1986. גם בגרמניה, שוודיה, נורבגיה ופינלנד נפתחו בתי ספר לאוסטיאופתיה. רופאים במסגרת מקצועות רפואיים מתמחים באוסטיאופתיה. באוסטריה, כל רופאי האוסטיאופתיה עובדים במסגרת ההתמקצעות הרפואית שלהם ובנוסף נעזרים בשיטות טיפול אוסטיאופתיות.
 

הכרזה על לימוד האוסטיאופתיה באופן רשמי נעשתה לראשונה באוניברסיטת "הלסינסקי פוליטכניק" בשנת 2000 בפקולטה לשמירת הבריאות ולשירותים סוציאליים. לימוד האוסטיאופתיה פותח באמצעות התקשרות עם מוסדות חינוך בריטיים באותו פרופיל וסטטוס. נכון לעכשיו, התוכנית הנוכחית מבוססת על אוניברסיטת "מטרופוליה" (הלסינקי).
 

אוסטיאופתיה – רפואה ואיכות
אוסטיאופתיה הינה רפואה איכותית ומוכרת באופן רשמי. הכשרת אוסטיאופת מומחה אורכת לא פחות מ- 4.5 שנות לימוד על בסיס יומיומי.
בשנת 2010 ,לאחר דיון ממושך, הכיר ארגון הבריאות העולמי באוסטיאופתיה ואימץ את הסטנדרטים המומלצים לשיטת טיפול זו.
עתה גם ברוסיה, בשנת 2014, יכולים בוגרי בתי הספר לרפואה לקבל תעודות שבהם רשום "מומחה לאוסטיאופתיה". משרד החינוך והמדע כלל את האוסטיאופתיה ברשימה הרשמית של המקצועות הרפואיים. ההוראה של המשרד נכנסה לתוקפה ב- 14 בנובמבר. בחלק מהמוסדות הרפואיים ברוסיה ניתן ללמוד במהלך השנה את הפילוסופיה של האוסטיאופתיה וגישות כלליות לטיפול, אך כדי להפוך למומחה, יש ללמוד במשך 11-12 שנים.
בארצות הברית, האוסטיאופתיה שולבה במלואה במערכת הבריאות הרשמית. כיום באמריקה ישנן 19 אוניברסיטאות לאוסטיאופתיה, ומספר רופאי האוסטיאופתיה הוא כ-45  אלף.
עם סיום הלימודים בבית ספר לאוסטיאופתיה הרופא האוסטיאופת מקבל את התואר "דוקטור לאוסטיאופתיה" (DO), "רופא המתמחה ברפואה
מסורתית" (MD).

 

הדיסציפלינות הרפואיות הבסיסיות בקורסים אלה הן זהות, אך רופאים עתידיים לאוסטיאופתיה לומדים מתודולוגיית מחקר נוספת וטכניקות של אוסטיאופתיה. בשיעורים אלה הם לומדים לטפל בגוף כולו, ולא לאבחן מחלה או סימפטומים בודדים. כתוצאה מכך, רופא האוסטיאופתיה יכול לטפל בגוף האדם במלואו במטרה להגיע להבראתו הכללית של האדם. הוא לומד לנתח את מצבו הכללי של גוף האדם ולאבחן במדויק את הגורם לכישלון התפקודי.
בנוסף, רופא האוסטיאופתיה, כמו גם רופא מסורתי, מסוגל לאבחן את החולים, לתת מרשם לתרופות ולבצע ניתוחים. בשונה מרופא רגיל הנדרש ללמוד במשך 6 שנים בבית ספר לרפואה, האוסטיאופת מפתח שיטות אבחון אוסטיאופתיות וטיפול המבוסס על מישוש שמטרתו לחוש את האנטומיה של הגוף החי: זרימת נוזלים בגוף, המרקם, תזוזות הרקמות והאיברים. בנוסף לומד האוסטיאופת לקבוע כיצד מחלה או טראומה של מערכת כלשהי בגוף או חלק מהן משפיעות על מערכות אחרות.

 

האוסטיאופתיה בישראל
בישראל, תחום רפואי זה התפתח במהירות מאז תחילת שנות התשעים של המאה שעברה. באותה תקופה רופאי האוסטיאופתיה המובילים בישראל היו עולים מאירופה, אמריקה ורוסיה. נכון לעכשיו נמנים על מומחי האוסטיאופתיה גם רופאים ילידי הארץ רופאים אלו הם בוגרי בתי ספר ישראליים לאוסטיאופתיה אשר ממוקמים בירושלים ובנתניה. לרופאים עם רישיון בתחומים רפואיים שונים בבתי ספר אלו מאורגנות תוכניות לימודים בנות 3 שנים. עבור אלו שלא השתלמו ברפואה בעבר נבנתה תוכנית לימודים בת 5 שנים. בסיומה מקבלים הבוגרים דיפלומה של דוקטור לאוסטיאופתיה (DO).

 

ארגון MSAIMA, הכפוף לאיגוד הרופאים, מארגן קורסי הכשרה בתחום האוסטיאופתיה. בראש הארגון עומד ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי. לקורסים אלה מוזמנים גם אלו המעוניינים בהיכרות עם שיטות הטיפול של האוסטיאופתיה ועם עקרונות היסוד שלה.
רופא אוסטיאופת,
ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי מטפל בלקוחות בישראל מאז 1996. תחת פיקוחו פועלת המרפאה לאוסטיאופתיה ולשיקום "קנפאל" שלה סניפים בירושלים, תל אביב, אשדוד, באר שבע וים המלח.

 

האוסטיאופתיה צוברת פופולאריות גם בישראל. אנשים שיודעים להעריך את יתרונות הטיפול האוסטיאופתי, מעדיפים ביקור וטיפול דווקא אצל רופאים אלו. יותר ויותר רופאים המתמחים בהתמחות זו נוטים לעבוד בקופות החולים. ברוב המקרים מכסות חברות ביטוח פרטיות את עלויות הטיפול האוסטיאופתי.

 

 מאת ברכה הוברמן


במהלך כתיבת המאמר נעשה שימוש במידע ממאמרים שונים מהאתרים הרשמיים של משרד הבריאות של ארה"ב, האגודה האמריקנית לאוסטיאופתיה, אוניברסיטת מרילנד, האגודה הבריטית לאוסטיאופתיה: www.osteopathic.org, www.osteopathic.bc.ca, www.umm.edu, www.hhs.gov, www.osteopaty.com.

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

באר שבע (בן צבי 10 ק''6 ,מגדל הרכבת)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL