מנה אחת (אפיים) - ידיים!

 

האוסטיאופתיה - אחת מהתחומים המוכרים במקצועות הרפואה - היא פילוסופיה, מדע ואומנות של השפעה על גוף האדם.  האוסטיאופתיה - ענף ברפואה שבו האבחון וכמוהו גם הטיפול מתבצע בעזרת ידי הרופא, עובדה שמוכיחה את היותו של כל דבר חדש - דבר ישן שנשכח.

 

ידי האוסטיאופת הרגישות מאוד, מסוגלות למצוא נקודות ונתונים שאפילו ציוד רפואי מתוחכם לא תמיד מסוגל לגלות, כגון: מתח פנימי בשרירים וברצועות, הפרעות בקצב ובתפקוד של האיברים השונים, סיבוב לא נכון של פאסציה (קרום המצפה את השרירים ואת האיברים הפנימיים). הסיבות האפשריות למתח בפאסציות הן לחצים, עבודה בתנוחת ישיבה, מחלות בעמוד השדרה, פציעות ואף תוצאות של מחלות אחרות. ידי האוסטיאופת הן למעשה מכשיר רגיש, מתנת הטבע, שמסוגל לזהות הפרעות בתפקוד הגוף ולתת בעזרת טכניקות שונות דחיפה למקום הבעייתי, כך שמאוחר יותר הגוף משקם את עצמו. 
 

ד"ר אלכסנדר קנציפולסקי, אוסטיאופת מומחה, מסביר מהי משמעות המושג "ההתרה של הפאסציות".

- האם תוכל להסביר מהי המשמעות של המושג "פאסציה"?

 

פאסציה הינה רקמת חיבור הגנתית שמהווה חלק משמעותי במבנה הפנימי של הגוף. פאסציה היא מעטפת שמקיפה שרירים, פרקים, איברים פנימיים, עצמות, כלי דם וגזע עצבי, ואפילו חללים במוח (קרום המוח). הפאסציות מחוברות ביניהן, וכך מקיימות מבנה אחיד בגוף האדם. פאסציה כוללת רקמות אלסטיות, היא בעלת פוטנציאל ביואלקטרי ומסוגלת להתאמץ ולהתרפות. כאשר ישנן פגיעות חיצוניות, כמו מכות או פצעים, או הפרה של תפקוד באיברים הפנימיים, הפאסציות יוצרות איזור מתוח שמושך אליו את הרקמות הסמוכות, האיברים הפנימיים, הפרקים וכלי הדם. במצב כזה, המעברים באיזור המתוח אינם מתפקדים באופן תקין וכלי הדם והאיברים החסומים אינם פועלים ביעילות. כך מופיעה בצקת והפרקים המתוחים (כולל אלה של עמוד השדרה) משנים את מיקומם. בצורה כזו, מסיבה לא משמעותית לכאורה, מופיעה שורה שלמה של הפרעות הגורמות לבעיות רבות.  על האוסטיאופת לאזן את המצב.

 

- בודאי לא הזכרת בדבריך את המילה "איזון" באופן אקראי...

 

איזון הוא כלל הזהב של האוסטיאופתיה: רק גוף מאוזן מסוגל לתפקד למשך זמן רב ובצורה נכונה. טיפול אוסטאופתי הינו טיפול עדין המבוסס על ההבנה שגוף האדם הינו מבנה שלם. האוסטיאופתיה נוצרה בארצות הברית לפני למעלה ממאה שנים. מייסד האוסטאופתיה היה דוקטור A. T. STILL, אשר בשנת 1874 פיתח את הקונספציה של האוסטאופתיה כאשר הציע את הנחת היסוד האומרת ש"המבנה שולט על התפקוד והתפקוד קובע את המבנה". האוסטיאופתיה עוסקת בסיבה היסודית ובמקור לבעיות, ולא רק בתוצאות שלהן - החל ממיגרנות, התכווצויות ובעיות בתנועה וכלה בכאבי גב לא ברורים שהם לרוב התלונה העיקרית בקרב החולים.

 

- האם החיפוש אחר מקור הבעיה הוא היסוד של השיטה שלך?

 

זהו אחד מהעקרונות. מטרתה של האוסטיאופתיה היא להפעיל את המנגנון של הרגולציה העצמית, מנגנון שמאפשר לגוף לחדש את הפונקציות הבעייתיות, או,  במילים אחרות, להגיע לאפקט המקסימלי של חידוש הבריאות באופן טבעי. אחת מהשיטות של השיקום הטבעי בה משתמשים אוסטיאופתים רבים היא שחרור שרירי-פאסציאלי. בעזרת פעולותיו מעורר האוסטיאופת את הכוחות הנסתרים של גוף החולה, אלו המעניקים לו את היכולת להתמודד עם מחלות. העיקרון של האוסטיאופתיה הוא הימנעות מכל סוג של פעילות שדורשת כוח פיזי. הרופא עוקב אחר הגוף, קולט את הדחפים שלו, וכך משקם את התפקוד בתקין ומחזור הדם.  ההבדל העיקרי בין שחרור שרירי-פאסציאלי  לבין עיסוי רגיל, תרפיה מנואלית או כירופרקטיקה הוא היעילות המודגשת של הטיפול המתון והעדין.

 

- האם ניתן לומר שאוסטיאופתים מלמדים את מטופליהם כיצד להשתמש נכון ביכולות הגוף לריפוי עצמי?

 

- זוהי אמירה לא מדויקת. אנו גם מטפלים בחולים וגם מזכירים לגוף שיש צורך להתחיל בתהליך של שיקום עצמי. הרגלים ודפוסי התנהגות שגויים שהתפתחו במשך שנים לא נותנים לאדם לנצל במקסימום את הכוחות הפנימיים שבו. אחת מהמטרות הבסיסיות של שחרור שרירי פאסציאלי היא אקטיבציה של הכוחות הנסתרים בגוף והענקת האימפולס, כך שהגוף "יבין" מעצמו מה נדרש לעשות. הודות לשחרור שרירי-פאסציאלי של הגוף מתפוגגים המתחים והחסימות של השרירים. לאחר פגישה עם אוסטיאופת (לעיתים קרובות מדובר בפגישה עם מספר מומחים בו זמנית) מרגישים הפציינטים קלות רבה יותר וחופש תנועה. 
בשיטת טיפול זו המטפלים מסתכלים על הגוף כעל מודל ביומכני של תנועה פאסציאלית - תנועה של קרומי השריר. הסתכלות זו מאפשרת למומחה לשלוט בבעיות ולמצוא מזור לתלונות "הקלאסיות" של הפציינטים (ובמיוחד עם התלונות שמקורן אינו ברור - "אינני מבין מדוע אני חש שלא בטוב...") תוך זמן קצר יותר וביתר יעילות.
 

- מהו ההבדל הניכר ביותר בין שחרור שרירי פאסציאלי לשיטות מנואליות אחרות?

 

במהלך תרפיה מנואלית ועיסוי מפעילים לחץ על קרומי השרירים המעוותים, כשלמעשה, בראש ובראשונה, יש להתחיל בשחרור שלהם ואיזון הקשרים הבין-שריריים. רקמות הגוף מוגדרות כנתונות במצב תקין כאשר התנועתיות שלהן היא חופשית - במונחים הפיזיולוגיים והאנטומיים. הפרעות בתנועתיות הרקמות גורמות לשינויים במנגנון המוטורי ולסטיות פיזיולוגיות אחרות. על מנת לעזור לחולים הסובלים מהפרעות אלה יש צורך לבצע פרוצדורות של שחרור שרירי פאסציאלי, שמטרתו להביא לשיקום הניידות הפונקציונאלית הטבעית של הגוף, של המאזן האנרגטי ולהתחדשות. טיפול מנואלי או עיסוי, כמוהם כניקוי פינה אחת בחדר עמוס. ניקוי של פינה אחת אינו הופך את החדר למסודר. טיפול בבעייה מקומית אחת אינו פותר את הבעיות האחרות. שיטות הטיפול האופייניות לתרפיה מנואלית ולעיסויים למיניהם אינן משחררות את הרקמות הפאסציאליות אלא רק מפעילות עליהן לחץ.

 

- יוצא אם כן שטיפול שרירי פאסציאלי מתיר את ה"קשרים הפנימיים" בגוף האדם...

 

- אכן כך. חשבו רק: פעמים רבות כתשובה לשאלה: "מה נשמע" רבים עונים: "עמוסים, עובדים, מסתובבים כל הזמן". מהי המשמעות אותה מייחסים לפועל "להסתובב"? האוסטיאופתים מוצאים לכך הסבר פשוט: אנשים חשים עייפות, לחץ בכל הגוף וכאבים. תחושות אלו הן למעשה מתח פאסציאלי-שרירי והפרעות קרניו-סקרליות. כדי לעזור לפציינט הסובל מהפרעות אלו יש לבצע את הפרוצדורה של שחרור פאסציאלי-שרירי שמעניק תחושה המזכירה בשחרורה תחושה של מעוף לתוך האינסוף, שחייה עם זרם הנהר, ואפילו רחצת תינוק במים הצלולים. הפרוצדורה של שחרור פאסציאלי-שרירי מבוצעת בדרך כלל ע"י מספר מומחים שאצבעותיהם קולטות מהו הכיוון והתנועות של הפאסציה, השרירים הקשורים אליה ובעקבותיהם אף כל הגוף.

 

- במובן מסוים, מעלה בי פרוצדורת השחרור הפאסציאלי-שרירי אסוציאציות של ריקוד בלט חופשי...

 

- אסוציאציות אלו אינן מקריות. האוסטיאופתים נעים בעקבות השרירים והגוף, כביכול בתנועות ריקוד, וכך מכוונים את הגוף לעבר תהליך של שיקום עצמי. האוסטיאופתים "מסובבים" כביכול את הגוף, משחררים את ההתכווצויות ומעניקים לו תחושת קלות  כה מודגשת עד שרוב המטופלים שעברו פרוצדורה זו מדווחים על תחושה של מעוף. בעקבות הטיפול בפגישה הראשונה מומלץ לעבור 3-5 פרוצדורות נוספות. הפרוצדורה איננה מוגבלת לגיל מסוים. הגוף עצמו מרמז לאוסטיאופת מהם צרכיו, והוא מצידו עוזר לגוף להשתחרר מהחסמים ומהמתחים.

 

- האם קיימות הגבלות כלשהן שיש לדעת קודם שניגשים לפרוצדורה של שחרור פאסציאלי-שרירי?

 

- כמעט ולא קיימות הגבלות. מה שכן חשוב להדגיש הוא כי לא מומלץ לבצע את הפרוצדורה לחולי תרומבוזה, חולים במחלות אונקולוגיות ולנשים בהריון. אך כמו בכל פרוצדורה רפואית  יש צורך בבדיקה אינדיבידואלית והתייעצות מקדימה עם האוסטיאופת.

 

מאת: מאשה חיניץ'