אוסטיאופתיה – אפקט הטיפול המתון

 

אוסיטאופתיה הינה פילוסופיה, מדע, ואומנות ההשפעה על הבריאות. העיקרון המנחה  בשיטת האוסטיאופתיה הוא השפעה ידנית רגישה על המבנים האנטומיים של הגוף שמטרתה לשחרר את הגוף מחסימות פונקציונליות ולשקם את מחזור הנוזלים על מנת ליצור מצב של תפקוד אופטימלי ושיפור של איכות החיים.
 

במהלך הטיפול, האוסטיאופת אינו זקוק למכשירים רפואיים, כדורים או אזמל, מכיוון שהכח הטיפולי מרוכז באצבעותיו הרגישות והמיומנות. כאשר האוסטיאופת נוגע במקום הרגיש בעדינות, הוא מסוגל לזהות את האזורים הבעייתיים בגוף ולטפל בבעיה. הודות לידע העמוק באנטומיה ובפיזיולוגיה של הגוף, קולט האוסטיאופת את סיבת הבעיה. לעיתים קרובות ידיו מסוגלות לגלות הפרעות נסתרות כל-כך ועמוקות, אף כאלו שאינן נתפסות בעזרת מכשירים. דוגמאות לבעיות אלו- לחץ פנימי של השרירים ושל הרצועות והפרעות קצב בתפקוד של איברים מסוימים. 
 

ברור שרק גוף מאוזן  מסוגל לתפקד באופן יעיל ולמשך זמן רב. האוסטיאופתים מרפאים את מחלות הגוף ומחזירים לבני-אדם את בריאותם ע"י שימוש בשיטות מנואליות מתונות. בבסיס הטיפול עומדת השיטה הפונדמנטלית הנקראת "מישוש  אוסטיאופתי" . האוסטיאופתים משקיעים זמן רב ומאמצים על מנת  לשלוט ולהשתמש ביעילות בשיטה זו. המישוש האוסטיאופתי הינו הגורם המבדיל בין שיטת האוסטיאופתיה-רפואה ללא תרופות, לסוגי תרפיה אחרים. 

בניגוד לתרפיה המנואלית הקלאסית, שיטת האוסטיאופתיה איננה מעודדת טכניקות טיפול חדות, כג' משיכות עזות, נקישות או מכות. השיטה מתבססת על הרגישות הרבה הטמונה בידיו של הרופא והמתפתחת במשך שנים רבות. ידי המומחה עובדות במקביל לקצב הרקמות של החולה, תוך חיפוש של מתח ומצב לא תקין בשכבות השונות: עצמות, שרירים, רצועות, גידים ומערכת הרצועות של האיברים הפנימיים. כאשר האוסטיאופת מזהה את המקום הבעייתי, הוא מחזיר את הרקמות למצב התנועתיות המדויק שלהן.  כתוצאה מכך חולפים הכאבים, תהליכי הדלקת והמתח ומתחדש מחזור-הדם והלימפה.
 

האוסטיאופתיה רואה כל מחלה ובעיה כפגיעה בכל הגוף ולא רק כפגיעה באיבר בודד או במערכת אחת. סימפטום כלשהו של מחלה הינו סימן של איבוד תנועתיות המיקרו והתפקוד במבנה מסוים.
 

האוסטיאופת מגיע לרמה גבוהה של רגישות באצבעותיו ע"י תרגול ואימון במשך שנים. מומחה מנוסה מסוגל למשש שערה של אדם דרך 20 או 30 דפי נייר. המטרה אותה שם האוסטיאופת מול עיניו היא למצוא את הסיבה המקורית למחלה ולנטרל אותה, אף אם מדובר בנפילה מהאופניים בגיל צעיר או נקע במפרק הקרסול שכבר נשכח מזמן. בעזרת תנועות ידיים מתונות וללא כאב מסיר הרופא את מתח השרירים שהצטבר במשך שנים,  מחזיר את הניידות לשרירים ולרקמות באזור הנפגע, וכך מונע מהמטופל סבל מיותר.
 

קיימות יותר מ-2000 שיטות אותן מביאים האוסטיאופתים לידי שימוש בטיפולים. כל השיטות הינן יעילות, בטוחות ואינן גורמות לכאבים או לתופעות לוואי. אשר על כן ניתן להשתמש בהן אף בזמן שבו המחלה מחמירה.
עיקרון הרגולציה העצמית הוא אחד מהמנגנונים הפיזיולוגיים הבסיסיים לשיטות הנזכרות.

 

קיימים מספר תחומים עיקריים בטיפול האוסטיאופתי:
האוסטיאופתיה הקרניאלית: כוללת עבודה עם עצמות הגולגולת. תרפיה זו היא השיטה המתונה ביותר ועם זאת המורכבת מבין שיטות האוסטיאופתיה. שליטה בטכניקה זו כרוכה בהכנה מדויקת מאוד ע"מ להגיע ליעילות מירבית. לאחר כמה שנים של לימודים אינטנסיביים משיגות ידי האוסטיאופת רגישות מיוחדת, והתנועות נעשות מדויקות ברמה המאפשרת שימוש בשיטות מיוחדות של טיפול בגולגולת ובדיקה של תנועתיות העצמות. טכניקה זו מתאימה גם

להערכת מצב החולה ולטיפול בעמוד השדרה.

 

האוסטיאופתיה הסטרוקטורלית: כוללת עבודה עם השרירים, הרצועות, העצמות והפרקים.

 

האוסטיאופתיה הוויסצרלית: האוסטיאופתים משתמשים בשיטה זו לצורך טיפול באיברים פנימיים, כגון: ריאות, לב, כבד, טחול, כליות, בטן, לבלב ,שלפוחית ורחם. האוסטיאופת משפיע על האיבר שבו קיימת הפרעה תפקודית וזאת בעזרת תנועות עדינות, ואז משקם את יכולת הניידות התקינה והתפקוד הרצוי. כאשר האוסטיאופת משתמש בשיטה הוויסצרלית, רוב הפציינטים מרגישים לחץ ידיים מתון שלעיתים מתחזק ולעיתים כלל לא מורגש.
 

בניגוד לסוגים אחרים של טיפול מנואלי, כל הטכניקות והשיטות אשר באות לידי שימוש בזמן הטיפול באוסטיאופתיה, מבוצעות רק עד גבול האפשר במסגרת ובמבנה הרקמות, וכתוצאה מכך, הן מתונות מאוד ועדינות. מכיוון שכך מומלץ הטיפול האוסטיאופתי לאנשים בכל הגילאים, כולל ילדים ומבוגרים. מבין כל השיטות של הטיפול המנואלי, דווקא האוסטיאופתיה הינה שיטה אפקטיבית מאוד ואינה כרוכה בשום סיכון או סיבוך.

 

 מאת ברכה הוברמן

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL