כאבי ראש - מדוע?

 

מדוע רבים סובלים מכאבי ראש או מרגישים לחץ בעורף ומדוע מופיעות מיגרנות?  מדוע  לעיתים כדור אופטלגין פועל את פעולתו ולפעמים לא? כאבי ראש ומיגרנות הם לעיתים כל כך בלתי נסבלים ומהווים גורם מפריע לשגרת החיים, מהי הסיבה לכך?
 

האוסטיאופת ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי מספר על המקור לכאבי הראש.
 

- בפעם הקודמת שוחחנו אודות התופעות הנגרמות מפציעות בקרב ילדים. הייתי מעוניינת להבין באילו מקרים ועם אילו בעיות פונים אליך מבוגרים? באילו הפרעות פונקציונליות בקרב אוכלוסיית המבוגרים ניתן לטפל בעזרת שיטות האוסטיאופתיה והתרפיה הקרניו-סקרלית?

- תרפיה קרניו-סקרלית עוזרת לחולים הסובלים מכאבי ראש, מחלות בעמוד השדרה, דיכאון, מחלות גינקולוגיות ולנשים הסובלות מהפרעות במחזור החודשי. כמו"כ האוסטיאופתיה נותנת מענה לנשים בהיריון ותורמת את חלקה בתהליך ההכנה ללידה. גם אלו הסובלים מבעיות במערכת העיכול, או בעיות פתולוגיות אחרות פונים אלינו בבקשת עזרה.

 

- התוכל לתאר בפרוטרוט באילו תחומים עוסקת האוסטיאופתיה?

 

- קיימים שלושה תחומי התמחות באוסטיאופתיה:

 - אוסטיאופתיה קרניאלית - עוסקת בהפרעות פונקציונליות הקשורות לעצמות הגולגולת וקרומי המוח.
 - אוסטיאופתיה וויסצרלית - מהווה שיטת טיפול בבעיות הקשורות לאיברים הפנימיים, כולל בעיות במערכת העיכול, בעיות גינקולוגיות ואחרות.
 - אוסטיאופתיה מבנית - מתייחסת לתפקודים של מערכת השלד והשרירים - עמוד השדרה, העצמות, השרירים והרצועות.

 

- כאבי ראש הינם הסיבה העיקרית לפניות לאוסטיאופת. מהי הסיבה לכך?
 

- אלו הפונים אלינו בגלל כאבי ראש הם בד"כ חולים שהספיקו לבקר כבר אצל עשרות מומחים, ביצעו בדיקות אולטרסאונד, CT ואחרות. חולים אלה מגיעים אלינו עם אנמנזה מפורטת, שלעיתים מתפרסת על פני תקופה של 20-30 שנה, לפיה החולה הוא אדם בריא, ולא אמורות להיות כל סיבות לכאבי הראש שלו.
 

- ולמעשה הם כן סובלים מכאבי ראש וממיגרנות?
 

- כן. לעיתים אף במשך עשרות שנים.
 

- מהו, לפי דעתך, המפתח העיקרי לטיפול בבעיות אלו?
 

- הדבר העיקרי הוא להבין את האטיולוגיה לכאבים, לברר מהי הסיבה למיגרנות. חשוב מאוד להגדיר את מקור הכאב קודם שניגשים לטיפול.
 

- מה נדרש לעשות במקרה בו אדם סובל מכאבי ראש ואילו הבדיקות מראות שאין כל סיבה לכך והפרוצדורות הטיפוליות הרגילות אינן משנות את המצב?
 

- כאן חשוב לדעת שיתכן שהמקור לכאבי הראש הוא תוצאה של פציעה כלשהי, לעיתים פציעה כל כך קטנה ולכאורה לא משמעותית שנראה שכבר נשכחה מזמן. כאבי ראש הקשורים להפרעות במערכת הקרניו-סקרלית עלולים להיגרם גם בעקבות תקופת מתח ולחץ או כתוצאה ממחלות קשות והפרעות פונקציונליות באיברים הפנימיים. יחד עם זאת ובמרבית המקרים (70-75%) הסיבה לכאבים היא תוצאה של פציעה, אף אם בזמנו היא נראתה לא משמעותית.
 

- האם ניתן לומר שבשורש כל כאב ראש קיימת פציעה כלשהי?
 

- א"א לומר זאת בצורה חד משמעית כל כך, אך במרבית המקרים, החולים הפונים לאוסטיאופתים הם אנשים שכבר ביקרו אצל מומחים רבים בניסיון למצוא מזור למיגרנות מהן הם סובלים. האוסטיאופתיה יכולה לגלות את הפתולוגיה לאורך כל המערכת הקרניו-סקרלית, החל מהראש ועד לעצם הזנב, ואף ע"י אבחון של תפקוד לקוי באיברים הפנימיים. במהלך שנות עבודתי הרבות נתקלתי בחולים רבים שהסיבה לכאבים שלהם הייתה  פגיעה בעצם הזנב.
 

- האם חבלות בראש או בעמוד השדרה עלולות לגרום בעתיד לכאבי ראש?
 

- לחלוטין לא. 9 מתוך 10 מכות, אפילו אם הן חזקות, לא גורמות לתוצאות כלשהן. הגורמים המשמעותיים בענין זה הם מקום הפגיעה המדויק ומצב הגוף באותו זמן. 
 

- האם אתה מטפל בכאבי ראש ע"י שיקום פוסט-טראומטי?
 

- אכן כן. בין היתר הטיפול משקם את כל המבנים הפגועים בגוף.
 

- מהי כוונתך במילים "מבנים פגועים"?
 

- אנו משקמים את הגוף ומביאים לתפקוד תקין של עצמות הגולגולת ועמוד השדרה, ולעיתים, במידת הצורך, מבצעים גם טיפול באיברים הפנימיים.

 

- האם קיימים כאבי ראש מסוימים שלא ניתן לרפא בעזרת שיטות האוסטיאופתיה?

 

- קיימים כאבים שמקורם והאטיולוגיה שלהם שונה ואכן הם אינם קשורים לתחום ההתמחות של האוסטיאופתיה. ע"מ לברר זאת, הדבר הראשון שאנו עושים מיד לאחר הפניה של מישהו לקליניקה שלנו הוא ביצוע של בדיקה כללית במטרה לגלות את הפתולוגיה ואת הסיבה לכאבים. במידה ולא נתגלתה שום פתולוגיה לאחר בדיקת הגולגולת, עמוד השדרה ומערכות אחרות, אנו מסיקים שהבעיה הספציפית איננה קשורה לתחום ההתמחות שלנו. העניין העיקרי במקרים אלו הוא לגלות את הסיבות למצב הפתולוגי, כך שנוכל באמת לעזור לפציינט. 

 

מאת: מאשה חיניץי 

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL