האוסטיאופתיה כטיפול בהפרעות קשב וריכוז
והיפראקטיביות

 

טראומות לידה מתבטאות ומאובחנות ברוב המקרים (מעל 70%) באיחור רב, והשפעותיהן המזיקות רק מתדרדרות עם הגיל.  בדרך כלל, מלבד במקרים מסובכים של פיגור פיזי או שכלי שאינם ניתנים לטיפול, התוצאות של טראומות בעת לידה הן היפראקטיביות, הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה והפרעות אחרות. כמו כן השפעות הקשורות לטראומות לידה עלולות להתבטא בפסיביות, פיגור שכלי והתפתחותי, אפטיה או פעלתנות מוגזמת, נטייה לפגיעות יתר, דאגות והתקפי פאניקה. ההפרעות הקשורות לטראומות לידה עלולות לגרום להַפרָשָׁת רוק מוגברת, הפרעות בתיאום וקואורדינציה, הרטבת לילה ואף טונוס שרירים גבוה.
 

טראומות לידה וחבלות שנגרמות כתוצאה מנפילות או תאונות בילדות, עלולות לגרום לכאבי ראש, מיגרנות, סחרחורות, הפרעות בראיה, חוסר סבלנות מודגש בזמן נסיעה, מחלות במערכת העצבים ,דלקות עצבים והפרעות פסיכיאטריות. ילדים שחוו טראומות בזמן הלידה לומדים לשבת, לעמוד וללכת בגיל מאוחר יחסית. הם סובלים יותר מבעיות בזיכרון, קשיים ביצירת קשרים עם בני גילם, מופנמות ורגזנות ואף אגרסיביות. שילוב של שניים או שלושה מן הסימפטומים הנ"ל צריך להדליק נורה אדומה אצל ההורים.

המורים בבתי הספר, שגם ללא הקושי הספציפי עם הילד ההיפראקטיבי עומדים בפני התמודדויות רבות וישנן מספיק סיבות שיכולות לגרום להם להתמרמרות, דורשים בד"כ טיפול בריטלין, סוגיה שנדונה רבות ושנויה מאוד במחלוקת. דרישה זו של המורים ברורה - ילד שאינו מטופל מפריע למהלך השיעור, רץ, מרעיש, מפריע לשאר הילדים, או מנגד - פסיבי לחלוטין. הורים רבים מתנגדים לטיפול בריטלין וגם עמדתם בנוגע לנזקי התרופה- מובנת דיה. אכן, קשה ליצור את האיזון הנכון בין שימוש בריטלין לאמצעי טיפול אחרים. הסיבה העיקרית לכך היא שהריטלין אינו ממכר. יחד עם זאת, ילדים רבים חשים תלות פסיכולוגית בריטלין ואף מבקשים לתת להם את התרופה מכיוון שמבינים כי היא משפיעה על היחס כלפיהם בבית הספר. קיימות מדינות בהן השימוש בריטלין מוגבל מאוד על פי החוק.  בישראל קיימות שתי דיעות עיקריות בנושא זה - ישנה הקבוצה המעודדת שימוש בריטלין וישנה המתנגדת לו באופן מוחלט. הקבוצה הראשונה מורכבת בעיקר ממורים, פסיכולוגים  במחלקות החינוך של הרשויות העירוניות וכן יועצים חינוכיים במשרד החינוך.  

 

הקבוצה השנייה פועלת דרך עמותה שנוסדה על ידה. עמותה זו הקימה בית ספר לתלמידים בעלי הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות בו לומדים ילדיהם של הורים המתנגדים לשימוש בתרופות פסיכוטרופיות . עמותה זו מנסה להעביר בכנסת חוק האוסר שימוש בריטלין בישראל. כל עוד מועלות ונשקלות הדיעות בעד ונגד הריטלין, טיפול מסוג אחר בבעיות קשב וריכוז מציעה השיטה הקרניו-סקרלית (kst) – האוסטיאופתיה.
 

בישראל, הקליניקה המתמחה בשיטות טיפול אלו היא הקליניקה לאוסטיאופתיה ושיקום  - "KANPAL" שלה סניפים בירושלים, תל אביב, אשדוד ובאר שבע. בקליניקה פועלים בשיתוף פעולה זה לצד זה רופאים אוסטיאופתים וקלינאי תקשורת, פסיכולוגים, מומחים לתרפיה  במוזיקה ולתחומי תרפיה אחרים. הודות למאמציהם המשותפים, מצליחים מומחים אלו להגיע בתקופת טיפול של חצי שנה – שנה לתוצאות משמעותיות כל כך עד שפעמים רבות, ילדים שעברו את הטיפול בקליניקה עוברים ממסגרות בחינוך המיוחד למסגרות חינוך רגילות לחלוטין. ילדים אלו הופכים לתלמידים נורמטיביים, וישנם כאלו הלומדים במקביל ללימודי בית הספר גם בקונסרבטוריון, משתתפים בחוגי שחיה או שחמט וכד'. כמובן, תפקידם של ההורים בעניין הוא גורם חשוב ביותר.
 

גיליתי שילדים אינם מפחדים לבקר אצל האוסטיאופת מכיון שתהליך הטיפול פטור מכאב ומשך הטיפול קצר.
שיטת הטיפול האוסטיאופתי מבוססת על ההבנה שהגולגולת איננה מבנה מאובן , אלא מורכבת מעצמות שיש בהן תנועתיות והן מחוברות לעמוד השדרה ולעצה. תנועות היד המכוונות של האוסטיאופת מחזירות לעצמות הגולגולת את התנועתיות התקינה שלהן וכך מאפשרות לרפא מחלות והפרעות תפקודיות.
לקליניקה של האוסטיאופת ד"ר אלכסנדר קנציפולסקי פונים גם מבוגרים, אך היום נתמקד דווקא בבעיות הקשורות לטראומות לידה והשפעותיהן על ילדים.

 

- מהן התוצאות של טראומות לידה?
 

- קיימות מספר תוצאות. ביניהן: היפראקטיביות, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התפתחותיות- פיזיות ושכליות. במקרים מסוימים בעיות אלו נגרמות בשל סיבות אחרות.
 

- מהו אחוז הילדים הסובלים מבעיות כלשהן כתוצאה מטראומות שחוו בעת הלידה?
 

- לא קיימת סטטיסטיקה מדויקת, כיוון שלא תמיד מסוגל רופא הילדים לגלות מהו המקור להפרעה. הרופאה האמריקאית ד"ר וויולה פרימן, המומחית המובילה בתחום האוסטיאופתיה בארה"ב, גילתה במהלך בדיקות שכ-79% מהילדים בגילאי 5-14 הסובלים מקשיים לימודיים והתנהגותיים נולדו במהלך לידות מסובכות וסבלו מסיפטמום אחד או יותר של טראומה בעת לידה כבר בשלבי החיים המוקדמים. 
 

- מאיזה גיל ניתן לאבחן את הבעיה?
 

- ניתן לאבחן את ההפרעה בגיל צעיר מאוד, שלא לדבר על פתולוגיות ברורות, טראומות לידה בולטות הגורמות להפרעות התפתחותיות. תוצאות של טראומה בעת לידה עלולות להופיע כבר בגיל 2-3 שבועות, אך גם בגילאי 5-6.
 

- האם מדובר בטראומות לידה שלא זוהו על יד הרופאים בזמן הלידה?
 

- לעיתים זה אכן כך. אם ניקח לדוגמה תינוק שבוכה בלילות ולא נותן להוריו לישון. הם חושבים שהילד רעב, שוכב בצורה לא נוחה, סובל מכאב בטן, או שאין כל סיבה לבכיו, אך למעשה התינוק סובל מתוצאות של טראומה שחווה בזמן הלידה. מאוחר יותר, ילד כזה הופך להיות תוקפני, עצבני והיפראקטיבי. מצב זה גורם לבעיות בגן הילדים, הילד מפתח הפרעות קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות-  ADD או ADHD.
 

- כיצד מתבטאת ההפרעה?
 

- בגן הילדים הילד אינו מבין את דרישות הגננות. הוא אינו מרוכז, אינו מסוגל לעבוד בקבוצה, לחזור על סיפור ששמע, להרכיב פאזל או לבנות בלגו.
 

- אך לא מדובר בילדים עם פיגור שכלי?
 

- ישנם ילדים שונים, אך ברוב המקרים מדובר בילדים נורמאליים לחלוטין. הילד אינו מסוגל להתרכז, וכתוצאה מכך אינו יכול לעשות מה שילדים אחרים בגילו עושים. בשלב מאוחר יותר הבעיה עלולה לגרום לפיגור התפתחותי שהוא בעייה משנית ותוצאה של ההיפראקטיביות ממנה סובל וחוסר יכולתו להתרכז.
 

- זאת אומרת, ייתכן מצב בו הילד אינו מסוגל לעשות שיעורי בית ולהתקדם , למרות שהוא בעל פוטנציאל של גאון.
 

- אכן. ילד כזה מסוגל להבין דברים מסובכים במהלך עבודה או משחק במחשב, אך אינו מצליח להסביר כיצד הוא מבצע פעילויות אלה, מכיוון שההסבר מחייב אותו להתרכז בתיאור תהליך העבודה.
 

- הבעיות עליהן דנו מתמקדות בדיסלקציה והפרעות קשב וריכוז, בעיות שבבתי הספר הן מטופלות בעזרת ריטלין. הטיפול שאתה מציע הוא שונה. מהו בדיוק? האם טיפול זה, כמו שאר הסוגים של הפרוצדורות למיניהן, נמשך זמן רב?
 

-בדרך כלל הפרוצדורות מתפרשות על פני תקופה של לא פחות מחצי שנה, בתדירות של פעם בשבוע. אך לעיתים, במידה ומדובר בתינוקות, מספיקות שלוש או ארבע פגישות. אם מדובר בילד בגיל בית הספר הסובל מבעיות שלא טופלו עד כה, זמן התרפיה יכול להימשך עד שנה.
 

-מה כוללת התרפיה?
 

- אנו מתמודדים עם הגורמים. האוסטיאופתיה מבטלת את המקור העיקרי לבעיה ועל כן מתייחסת לבעיות הפיזילוגיות, טראומות הלידה בגולגולת, בעמוד השדרה ובעצה.
 

- בקליניקה אתה עובד יחד עם פסיכולוג, קלינאי תקשורת והומיאופת. כיצד בדיוק מתבצע שיתוף הפעולה ביניכם?
 

- כאשר מגיע אלינו ילד הסובל מבעיות שנגרמו בעטייה של טראומת לידה, בראש ובראשונה אנו מטפלים בסיבה הבסיסית והמקור לבעייה. לאחר תרפיה קרניו-סקרלית מגיע תורם של המומחים האחרים. לעיתים קרובות מביאים אלינו ילדים בני 6-14. ילדים אלה גדלו וחיו עם הבעיה, התפתחו איתה ופיתחו הרגלים ומודלים מסוימים של התנהגות. חשוב לעקור סטריאוטיפים אלה אך יש לפעול בעדינות. ניקח דוגמה נוספת. ילד שלא למד לדבר עד גיל מאוחר והחל לדבר בגיל 6 לאחר הטיפול אצלנו, אך עדיין חסר לו אוצר מילים. לאחר שמקור הבעיה הוסר, יש לעזור לו להתקדם הלאה. בשלב זה נכנסים לתמונה מומחים נוספים - הפסיכולוג, קלינאי התקשורת וההומיאופת. 
 

- האם אתם מטפלים בבעיות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות במקביל?
 

- אנו מטפלים בבעיות בצורה הדרגתית, שלב אחרי שלב. תחילה אנו מורידים את הגורם הפיזיולוגי לבעיה. ברוב המקרים, בשלב זה מצליח הילד לצאת מהמצב הבעייתי באופן עצמאי. כמחצית מן הילדים אפילו אינם זקוקים לעזרה נוספת. ילדים שמתקשים להתמודד עם מצבם, בשל התפתחותם על רקע פיזיולגי מורכב, זקוקים לעזרה כדי להתקדם. במקרים אלו חשובה עד למאוד השתלבותם של מומחים מתחומים אחרים בתהליך הטיפולי.
 

- האם כאשר אתה מתחיל לטפל בילד המטופל בריטלין, אתה מפסיק טיפול תרופתי זה באופן מיידי?
 

- כלל וכלל לא. אנו עושים זאת בהדרגה ומשתדלים לא לפעול באופן חד ופתאומי.
 

- האם האוסטיאופת יכול להתחייב לכך שלאחר תרפיה קרניו סקרלית הילד לא יצטרך ליטול שוב ריטלין?
 

- רפואה אינה דומה לתיקון טלוויזיות, ואף לא אחד יכול להבטיח אחריות מוחלטת למאה אחוזי הצלחה. ההמלצות הטובות ביותר להישגים שלנו הן הילדים שעברו תהליך טיפולי בקליניקה. אפילו ילדים שסובלים מרמות שונות של אוטיזם הצליחו, לאחר הטיפול אצלנו, להתקדם וליצור קשר עם החברה. העובדות בשטח מוכיחות כי רוב הילדים שסובלים מהיפראקטיביות, הצליחו להשתלב במסגרות רגילות ונורמטיביות לאחר טיפול אוסטיאופתי. אנו זוכים לראות אותם כעבור שנים כמבוגרים עצמאיים ומצליחים.

 

מאת: מאשה חיניץ' 

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

באר שבע (בן צבי 10 ק''6 ,מגדל הרכבת)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL