אומרים "יופי"- מתכוונים "בריאות"
או יסודות האוסטיאופתיה האסתטית

 

יופי והופעה מטופחת הינם פסגת השאיפות של הנשים בעולם העכשווי. סלוני היופי ומרכזי הכושר עמוסים בלקוחות שמוכנות לעשות הכל, גם אם זה אומר לעמוד בנטל של מחיר פיזי וכלכלי כבד ובלבד לשפר את הופעתן. נשים מוכנות לדיאטות רעב מתישות ולאימונים מפרכים ואפילו לנטילת תרופות והתערבות כירורגית. בכל מקום הן פוגשות פרסומים של תרופות-פלא המבטיחות תוצאות מהירות. 
 

ביקשתי מהאוסטיאופת ד"ר אלכסנדר קנציפולסקי, ראש הקליניקה לאוסטיאופתיה ולשיקום "KANPAL",  לספר על תחום חדש בקוסמטולוגיה הנקרא "אוסטיאופתיה אסתטית".
 

- הקוסמטולוגיה - הרפואה האסתטית, היא כיום תחום רפואה פופולארי מאוד. שלובת זרוע עם תחום זה היא האוסטיאופתיה האסתטית שעוסקת ישירות בבריאות. חשוב ביותר להבין שיופי ומחלות הם מושגים שאינם מסוגלים להשתלב יחד. האוסטיאופתיה האסתטית היא יופי ללא אזמל וללא תרופות. העיקרון הראשון עליו היא מושתתת הוא טיפול בעצמות הגולגולת ובעצמות הפנים, וזאת מכיוון שהפרעה בתנועתיות של העצמות, איננה מאפשרת שיקום של השרירים והעור.

קיימות שלוש סיבות עיקריות להופעתן של בעיות אסטתיות בפנים ובצוואר:

1. הפרעה של מתח מיופאסציאלי (מתח שנתון בעלייה או בירידה).
2. הפרעה בניקוז הלימפטי - מערכת הלימפה.
3. שינוי במיקום העצמות בגולגולת הפנים.

 

אפרט. שרירי צוואר ופנים שמתוחים באופן פתולוגי גורמים להופעת קמטים וסנטר כפול. הפרעות בניקוז הלימפה גורמות לבצקות ולנפיחות. בעיות בהזנה העורקית והוורידית גורמות לשינויים בצבע ובאיכות העור ולהופעת כתמים. טיפול אוסטיאופתי מאפשר הסרה של עוויות מיקרו-פתולוגיות בשרירי הפנים, וזאת ע"י רענון של מערכת ניקוז הלימפה ושיפור מערכת הדם- ז"א אספקת דם נכונה. כאשר מחזירים את עצמות הפנים למיקומם הנכון והמדויק, תורמים לבריאות הפנים, וכתוצאה מכך מונעים נזקים (הצטלקות) ברקמה המאחה.
 

העיקרון השני הינו: הפנים הם הפנים- כל מה שקיים בגוף משתקף בפנים. לעיתים, כדי לשפר את מראה הפנים יש לטפל בבעיות מעיים או ביציבת עצמות האגן.

 

במילים אחרות, אנשים יכולים לאכול אוכל דיאטטי במשך חצי שנה, ולאחר מכן להעלות בחזרה את סך הק"ג שהצליחו להוריד במאמצים גדולים כ"כ, או לבזבז סכומים גדולים על מתיחה פלסטית של עור הפנים ומילוי קמטים, ולפתע, ללא כל סיבה הנראית לעין, לאבד את כל מה שכבר הושג.

לפי דעתו של ד"ר קנציפולסקי, הדאגה לבריאות צריכה להיעשות בזמן הנכון ומוקדם ככל האפשר, שכן דווקא הבריאות היא הבסיס ליופי. "הבריאות קיימת בגוף כאשר אספקת הדם ומערכת העצבים פועלות נכון וכאשר האיברים נעים ופועלים בצורה הדדית. עיקרון זה עובר כחוט השני בכל ספריו של אנדרו טיילור סטיל, אבי האוסטיאופתיה. לכן מומלץ להיעזר באוסטיאופתיה הקוסמטולוגית, או כפי שהיא קרויה גם - האסתטית."

האוסטיאופתיה היא תחום רפואי חדש יחסית ברפואה הרשמית, שכן יסודותיה הושתתו לפני כ-120 שנה.

 

על פי דבריו של ד"ר קנציפולסקי, "מדע זה מבוסס על ידע עמוק באנטומיה ובפיזיולוגיה של הגוף, ועל לימודים של שנים רבות. קיימים שלושה סוגים של האוסטיאופתיה: קרניאלית - העוסקת בעצמות הגולגולת, וויסצרלית - הכוללת טיפול באיברים הפנימיים, ומבנית - המתרכזת בטיפול בשרירי השלד. המטרה העיקרית של האוסטיאופתיה היא לעזור לגוף להפעיל את המנגנונים הטבעיים של ריפויו ושיקומו העצמי".
בארצות המערב זכתה האוסטיאופתיה בהכרה נרחבת, ובארצות מסוימות כמו אנגליה וארה"ב היא נחשבת למקצוע מדעי נפרד. האוסטיאופתיה נפוצה מאוד בצרפת, בה האוסטיאופתים הם חלק מהצוות הרפואי במחלקות ליולדות.

 

- זאת אומרת שהאוסטיאופתיה האסתטית  גם מביאה לריפוי...

 

- אכן. האוסטיאופתיה האסתטית מרפאת בעיות של חוסר סימטריה בפנים, עיגולים כהים ובצקות מסביב לעיניים, סנטר כפול, חיוורון בפנים, עיוות בסגר השיניים, קמטים והתכווצויות בשרירי הפנים. המקור לבעיות אלו הוא הפרעות באספקת הדם, בזרם הלימפה, אי- ספיקה עצבית באיברים וברקמות וכן מיקום לא תקין של עצמות הפנים. במרביתם של מקרים מעין אלו תרופות אינן אפקטיביות, ודווקא האוסטיאופתיה האסתטית נושאת בחובה בשורה מכיוון שהיא מחזירה את העצמות למיקומן הנכון ואת השרירים לטונוס תקין.
 

-  האוסטיאופתיה האסתטית היא תרפיה שמטרתה להחזיר את הבריאות והיופי הטבעי לרקמות הפנים והגוף, ז"א- עור חלק וגמיש בעל צבע בריא, תפקוד אופטימלי של השרירים, הפאסציות, העצמות והפרקים. האוסטיאופתיה רואה כתנאי קודם לבריאות הגוף- אספקת דם תקינה, מערכת עצבים וספיקה עצבית נכונה וכן העלמה של עוויות בפאסציות  ובשרירים. כאשר ספיקת הדם והשליטה העצבית הן אופטימליות, האיברים בריאים ומתפקדים באופן שמועיל לגוף כולו.

 

- מדוע מצבה של מערכת הלימפה הינו חשוב כ"כ לא רק למצב הבריאות אלא גם למראה החיצוני?

 

- המצע הבסיסי והמשמעותי ביותר ליופי הוא המצב של מערכת הלימפה האחראית למראה החיצוני. הלימפה היא נוזל ביולוגי, שבדומה לדם, זורמת בכל רקמות הגוף. בנוסף, הלימפה אחראית על המערכת החיסונית. הלימפה סופגת רעלנים, ווירוסים, פסולת תאית ואף תאים סרטניים. חומרים אלה מנוטרלים ע"י הלייקוציטים המצויים בתוך בלוטות הלימפה. מצבה של מערכת הלימפה משפיע מאוד על המראה החיצוני, ההרגשה הפיזית ואף על התפקוד המיני. יחד עם זאת, יש להבין כי מערכת הלימפה הינה מערכת רגישה ביותר, היא אינה נתמכת ע"י איבר חזק כמו הלב. עם הגיל ובעקבות מחלות שונות, תזונה לקויה, אורח חיים פסיבי ולחצים, דרכי הלימפה נסתמות והופכות צרות יותר. מצב זה מתבטא בהופעת עיגולים שחורים סביב העיניים, בצקות, קמטי שומן בעור, עור מקומט באיזור הירכיים, צלוליטיס , ודלקות עור. רמת חומרתם של סימפטומים אלו תלויה במידה רבה בחומרת מצבה של מערכת הלימפה. כאשר מדובר בזיהום חמור של מערכת הלימפה, אזי אף דיאטה אינה מסוגלת להניב תוצאות. כשבעים אחוזים מהנוזלים שאמורים להיפלט מן הגוף גם דרך מערכת הלימפה אינם מופרשים ממנו. במצב כזה דיאטת רעב ממושכת וקשה לא תעזור- המשקל שאבד ישוב תוך ימים ספורים.

 

- מה מציעה האוסטיאופתיה האסתטית במקרים אלו?

 

- לאוסיטאופתיה מבחר גדול של שיטות וטכניקות לטיפול במצבים שהוזכרו לעיל, והיא מסוגלת להשיב את היופי לגוף ולפנים. מעבר להנאה האסתטית, האוסטיאופתיה מבריאה גם את האיברים הפנימיים ועמוד השדרה, וכן עוזרת להתמודד עם הפרעות שנגרמו כתוצאה ממצבי לחץ.
לאוסטיאופתיה ישנה השפעה טיפולית עצומה, וטכנולוגיות אוסטיאופתיות חדשניות בתחום הקוסמטולוגיה מציעות דרך מצוינת להעלמת קמטים בשרירי הפנים והסרת נפיחויות באיזור העיניים. ע"י שימוש בטכניקות אוסטיאופתיות של חידוש הגוף, מסיר האוסטיאופת את הסיבה האפשרית להופעת הקמטים, ועל כן השפעתו של הטיפול נמשכת זמן רב יותר מהשפעתן של שיטות אחרות. שיטות הטיפול האוסטיאופתיות מתאימות לטיפוח הגוף, כשהבולטת ביניהם היא טכניקה אוסטיאופתית נטולת כאבים להסרת צלוליטיס. יעילותן המוכחת של שיטות אלו עומדת בשווה לתוצאות של טיפולים למתיחת עור הפנים וזאת ללא ניתוח.

 

היתרון העיקרי של האוסטיאופתיה האסתטית הוא הגישה המשולבת. האוסטיאופתיה מטפלת במכלול הבעיות הקשורות לרקמות, העצמות, העור, השרירים, הפאסציות, מחזור הדם והלימפה, או במילים אחרות - כל הגוף. יש לציין שגורם משמעותי נוסף להצלחה הוא שיתוף פעולה בין המטפל האוסטיאופת לקוסמטיקאים וכירורגים פלסטיים. 

 

מאת: אליאונורה כריזמן 

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL