הגוף - מתנה נהדרת
ניקוז מערכת הלימפה מאפשר הגנה עליו

 

מה מעלה צמד המילים "ניקיון כללי" בראשן של עקרות הבית? בד"כ האסוציאציות שעולות הן מטאטא ביד, סמרטוט ודלי ו קדימה למאבק נגד ערימות אשפה שהצטברו, אבק וחפצים שכבר יצאו מכלל שימוש. באביב מנקים, מאווררים ושוטפים את הבית באופן יסודי.

 

כיצד אנו מנקים את עצמנו? האם אנו זוכרים להקדיש תשומת לב למתנה המיוחדת שקיבלנו – הגוף? האם אנו דואגים להתפטר מהאשפה שנצטברה בתוכנו מהפסולת  המנטלית והמחשבות שמפריעות, ולא פחות חשוב מכך מהסיגים הסותמים את המעברים בגוף?

"אם אין אני לי- מי לי?" – אמרה זו היא אמת לאמיתה. אמרה נוספת הידועה לא פחות ומקורה בחכמת הקבלה מדגישה: "כל השינויים המתרחשים בעולם, בראש ובראשונה מתחילים בתוכנו".

 

האם אתם רוצים להיות בריאים יותר? אם כן, עליכם לפעול בעצמכם. האם אתם רוצים להרגיש טוב יותר, וכתוצאה מכך להתייחס לעולם באופן חיובי יותר? התחילו בניקיון של המוח וכלי הדם. בגופנו מחזור בלתי נפסק של נוזלים שמביאים חומרים מועילים ומוציאים את הסיגים המעובדים דרך כלי הדם והלימפה.

 

בספרות הרפואית לא נפוץ כל כך המושג "סיבים", אך יש להבין כי נוכחותם בגוף פוגעת  בחיינו. מהם הסיבים וכיצד ניתן להתפטר מהם?  ידוע שמערכת כלי הדם הינה אחראית על אספקת כל החומרים הנדרשים לגוף: מזון וחמצן מובלים לתאים דרך העורקים, פסולת התאים מפונה דרך הורידים. אך לא רק מערכת כלי הדם אחראית לניקוי הסיגים והוצאתם מהגוף, כי אם גם מערכת הלימפה אשר תפקידה הוא להתפטר מפסולת התאים. כאשר צינורות הלימפה סתומים, מצבו הכללי של הגוף מתדרדר, וגם כלי הדם הדקיקים האחראים לאספקת הדם לשרירים ולרצועות נסתמים.
אדם שגופו מלא בסיבים אינו מסוגל להוריד במשקל, גם אם יעשה דיאטות ויתעמל הרבה.  שתיית תה, דיאטות ותרגילי ספורט למיניהם עוזרים אולי "לאסוף" את הסיבים, אך במידה וצינורות הלימפה וכלי הדם סתומים- אין אפשרות להוציא את הסיבים מהגוף, והרעלת הגוף במצב כזה היא בלתי נמנעת. דיאטנים ממליצים להגביר את השתייה בזמן של דיאטה,אך אם קיימת בעיה במערכת הלימפה , אזי סילוק הנוזלים מהרקמות הוא איטי מאוד, וישנם קשיים בהורדה במשקל.  

 

הסיבים לא משתחררים מהגוף מעצמם אלא יוצאים דרך מעברים מסוימים. אך כאשר אלפי מיקרו-התכווצויות לוחצות על כלי הדם, נחסם זרם הדם והלימפה ותהליכי אספקת החמצן לגוף ושחרורו מסיבים- לוקים בחסר. מערכת הלימפה אינה מסוגלת להתמודד עם הפרשת הנוזלים מהרקמות ועם בעיות במערכת החיסונית. מערכת הלימפה העוברת בכל רקמות הגוף היא חיונית לבריאות ואחראית על מערכת החיסון ולכן מצבה משפיע על מצב הגוף בכללות. רעלנים, וירוסים וכן תוצרי לוואי מפירוק החומרים התוך-תאי מנוטרלים על-ידי הליקוציטים בתוך קשרי הלימפה. מצב הלימפה תורם בהרבה להופעה החיצונית ולהרגשה הפנימית.
 

מערכת הלימפה היא פגיעה מאוד. בעוד שבמערכת הדם קיים גורם דחף ומשאבה- הלב, הרי שבמערכת הלימפה אין משאבה כזו. זרם הלימפה הטבעי הוא איטי מאוד ומתבצע ע"י התכווצויות חלשות של דפנות כלי הדם ופעילות כללית בשרירים. עם הגיל פעילות השריר מואטת, הטונוס של כלי הדם יורד ולכן קצב זרימת הלימפה בנימים מואט. זוהי סיבה מספיקה לסיכון ללחץ בנימי הלימפה. מאות מיקרו-התכווצויות בשרירים, ברקמות וברצועות אשר כמעט לא מורגשות בחיי היום- יום מחמירות את מצב מערכת הלימפה באופן משמעותי. שיקום מערכת הלימפה מהווה למעשה שיקום של מערכת החיסון.
 

יש לזכור כי מערכת הלימפה אחראית על סילוקה של פסולת הגוף (כג' תוצרים מחילוף החומרים התאי), של ווירוסים וחומרים רעילים אחרים. חומרים אלה חודרים  דרך כלי הלימפה לתוך קשרי הלימפה ושם הם מנוטרלים (היזכרו עד כמה קשרי הלימפה מוגדלים בזמן מחלה). פסולת הגוף כביכול "צפה" בנוזל הבין-תאי. כולנו יודעים שכ-70%  מגוף האדם מורכב ממים, אך לא רבים מכירים את העובדה שאחוז הדם בנוזלים אלו מהווה רק 5%. מערכת הלימפה מטהרת ומנקה את הגוף כאשר היא מעבירה ומסננת את הנוזל המורעל. כמות הנוזלים המועברת במערכת הלימפה היא בין 2 ל-4 ליטרים ביממה.

 

כאשר הפעילות של מערכת הלימפה איננה יעילה, מערכת החיסון נחלשת, פסולת הגוף איננה משתחררת, רמתה בגוף עולה, והנוזל הבין-תאי אינו מתנקה. כאשר פסולת הגוף לא מסולקת עד הסוף, מתחיל תהליך הרעלה שבין סימניו- כאבי ראש, בצקות, נדודי שינה ועייפות כרונית.
במקרים אלה, נדרש בראש ובראשונה לנקות את כלי הלימפה, ורק לאחר מכן להעביר את הסיגים דרכם. לצורך כך משתמשים בפרוצדורה של ניקוז לימפטי עמוק אשר מתבצעת ע"י אוסטיאופת מומחה. האוסטיאופת המתמצא היטב באנטומיה ובפיזיולוגיה של הגוף, מסוגל לטהר את כלי הלימפה ולעודד ניקוז של הפסולת מהגוף.

 

גם השרירים מרושתים בכלי דם. כלי דם סתומים ומכווצים אינם מסוגלים לספק לשרירים את כמות הדם הנדרשת לפעילות תקינה וכן לסלק את הסיגים. קיימים מעל ל- 300 שרירים בגוף האדם וכל אחד מהם עלול להיפגע מהתכווצויות. כלי הלימפה הם רגישים אף יותר. לכן, המטרה העיקרית של ניקוז הלימפה היא לשקם את פעילותה של מערכת זו ולהוריד את המתח מעל פני הרקמה ובתוכה. המרכזים הלימפטיים החשובים ביותר ממוקמים עמוק בתוך הרקמות, ולכן את ניקוז הלימפה יכול לבצע רק מומחה מוסמך.
 

במשך החיים ועם הגיל, עקב מחלות שונות, תזונה לקויה, אורח חיים פסיבי ולחצים, דרכי הלימפה מזדהמות ומצטמצמות. כתוצאה מכך, סובלים בני אדם מ"שקים" מתחת לעיניים, בצקות, קמטי שומן בעור, צלוליטיס ומחלות עור. חומרתם של אלו  תלויה בדרגת הזיהום של מערכת הלימפה.
ע"מ להתפטר מהבצקות ניתן ליטול תרופות שונות שמסירות את הנוזלים במהירות בדרכים אחרות. אך במקרים כאלה הבעיה נותרת בעינה: הוצאת נוזלים חלקית לא פותרת את הבעיה של סילוק הפסולת התאית. זאת ועוד. תאים דלוקים ונפוחים לוחצים על כלי הדם הדקיקים שמספקים את הדם לעור. בצורה כזאת העור לא מקבל מספיק מזון ופסולת הגוף איננה מופרשת. טיפולים בעיסוי משפרים את המצב אך לתקופה מוגבלת בלבד.  לכן חשוב מאוד לטהר ו"להפעיל מחדש" את המערכת.

 

ניקוז לימפטי עמוק הנערך ע"י אוסטיאופת מוריד את הספסטיות שגורמות לחסימת כלי הדם בכל הגוף, מהרצועות ומהשרירים. לא מספיק רק להפעיל את ניקוז מערכת הלימפה, אלא חשוב לישר תחילה את השרירים ואת הרצועות. יוצא אם כן  שניקוז לימפטי עמוק הוא פרוצדורה הכוללת שלבים רבים המבוצעים ע"י אוסטיאופת במהלך 3-5 פגישות. כפי שהוזכר לעיל, תחילה מורידים את מתח השרירים והרצועות, ורק לאחר מכן הרופא מבצע טיפול  במרכזים הלימפטיים העיקריים, כולל אלה שנמצאים עמוק בתוך הגוף, ובאופן כזה מפעיל את מערכת הלימפה.  
 

ניקוז לימפטי עמוק מומלץ לאנשים הסובלים ממערכת חיסון חלשה, נוורוזות, כאבי ראש, נדודי שינה, בצקות, הצטננויות תדירות, ואפילו לאלה שיש להם צבע עור לא בריא.  לאחר מספר פגישות, מרגישים החולים קלות, התרוממות, שיפור במצב הרוח ובתפקודם בעבודה. עם הזמן נעלמות הבצקות, החבורות מתחת לעיניים, כאבי הראש, וכמו כן משתפר צבעו של עור הפנים, משתפרת גמישות העור הודות לאספקת דם משופרת והמטופלים אף מורידים במשקל.
 

שלב ההכנה לטיפול חשוב ביותר, מכיוון שלא סיגים בדרכי הלימפה הם הסיבה העיקרית לסתימות בזרם הלימפה, אלא דווקא מיקרו-התכווצויות שלוחצות על מעברי הלימפה החיצוניים. אם לא מסירים אותן, השפעת הטיפול הלימפטי יורדת.

 

מאת: מאשה חיניץי 

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL