האוסטיאופתיה – מהי?

 

האוסטיאופתיה הינה תחום צעיר יחסית ברפואה המשלימה, והיא מציעה גישה שונה מאחרות ביחסה לדרך להשיג ולשמור על הבריאות, וכן מערכת הייחודית לה לאבחון קליני ולטיפול.

 

היסודות לפילוסופיה האוסטיאופתית הונחו ע"י המדען האמריקאי א.ט.סטיל  ברבע האחרון של המאה ה- 19. ב-1874 פרסם סטיל את תוצאותיה של שיטה חדשה לאבחון ולטיפול תחת השם הגזור מילים יווניות: " OSTEON" (מבנה), "PATHY" (המקור לכאבים). הבסיס לגישתו הוא הטענה שלגוף האדם ישנה יכולת ריפוי עצמית, ועל הרופא מוטלת המשימה לעזור לו לממש יכולות אלה. המסקנה העולה מן הדברים היא: " תפקידו של הרופא הוא טיפוח הבריאות ולא חיפוש אחר מחלות"-  זו הייתה נקודת מבטו של סטיל.

 

המחקרים המדעיים בתחום האוסטיאופתיה המשיכו להתקדם. מאוחר יותר התגלה קיומה של המערכת הקרניו-סקרלית על-ידי וויליאם (1873-1954) תלמידו של סטיל. סאזרלנד העביר את עקרונות האוסטיאופתיה ויישם אותם על תפרי העצמות בגולגולת. על סמך העובדה כי ניתן לפרק את הגולגולת לאורך חיבורי התפר ללא צורך בשבר, סזרלנד הגיע למסקנה שקיימת אפשרות של תנועתיות באיזורים אלו. סזרלנד גילה שתנועתיות עצמות הפנים קשורה ישירות להתנועות עצם היתד, ואילו תנועות עצמות הגולגולת המוחיות קשורות לעצם העורף.

 

סזרלנד תיאר את התלות הדדית הפונקציונאלית ואף פיתח את היסודות התפקודיים לתרפיה המתבססת על כך. למערכת הטיפול שלו הוא קרא: "אוסטיאופתיה קרניאלית".

מאוחר יותר, על סמך הקשר הפונקציונלי שקיים בין הגולגולת לעצה, הוא שינה את השם ל"אוסיטאופתיה קרניו-סקרלית".

בהמשך מחקריו גילה סזרלנד שהגולגולת מתרחבת וקטנה באופן מחזורי. הוא היה הראשון שהציג את המושג :"קצב קרניו סקרלי"- סדרת מחזורים מתחלפים של הגדלה וצמצום בנפח המוח. תדירות מחזורים אלה נעה בין 6-12 מחזורים בדקה. הוא הניח שתנועות אלה המועברות לעצמות הגולגולת דרך ה- CSF, מבוססות על התכווצות והרפייה מחזורית וקצבית של המוח. נכון להיום, התיאוריה המבוססת ביותר לסיבת ההופעה של הקצב הקרניו סקרלי היא התאוריה הסוברת כי קיים שינוי תמידי בלחץ של CSF.     

 

הפילוסופיה האוסטיאופתית טוענת שלגוף יכולות בלתי מוגבלות להבראה עצמית וגיוס של כוחות פנימיים לצורך כך. מחלות רבות צצות על רקע של הפרעות פונקציונליות בגוף, כאלו שלא מוקדשת להם תשומת לב רבה מידי, וברגע מסוים עלולות לגרום לשינויים אורגניים ומהותיים בגוף.

 

ידי האוסטיאופת הינן מכשיר רגיש, מתנה ממתנות הטבע. הן מסוגלות לקלוט את ההפרעות בפעילות הגוף ובעזרת טכניקות מיוחדות לזהות היכן מסתתרות הבעיות. לאחר מכן מבצע הגוף פעילויות שיקומיות.

 

הודות לרגישות המיוחדת המאפיינת את ידי האוסטיאופת, קיימת אפשרות לקלוט את ההפרעות אפילו בגופו של תינוק, דבר שהוא משמעותי מאוד לחייו העתידיים. שיתוק מוחין, אנציפאלופתיה לאחר הלידה והפרעות בתפקוד המוחי, הינם, לצערינו, עובדות מוגמרות כאשר הן כבר מאובחנות. האוסטיאופת, בשונה מרופא ילדים או נוירולוג מסוגל לזהות בשלב מוקדם ביותר את קיומם של סיכונים להופעת מחלות אלו, והדבר החשוב עוד יותר, לעזור לילד אף בזמן שעדיין לא הופיעו סימנים כלשהם למחלה.

 

הורים רבים לילדים קטנים ואף לבני נוער מתלוננים על כך שילדיהם לחוצים תמיד ומשדרים עצבנות. עקב הפרעות קשב וריכוז ובעיות בזיכרון הם מתקשים ללמוד ולקלוט שפות זרות ולפתור בעיות במתמטיקה. ילדים אלו מוגדרים כילדים "קשים" ובעלי לקויות למידה. יש להבין שלא מדובר בעצלות או באופי מתמרד. הסיבה היא, ככל הנראה, בעיה רפואית שקיימת. במקרים אלו ידי האוסטיאופת יכולות להוות הצלה אמיתית: לעיתים מספיק לשחרר מהלחץ בעצמות הגולגולת והעצה, לחץ שנוצר בזמן הלידה, וכך לעזור לילד להשתחרר מבעיותיו, לזכות בחיים נורמליים, בהשכלה ובעתיד טוב.

 

מהי אם כן האוסיטאופתיה? 

האוסטאופתיה היא תחום רפואי חדש לחלוטין, שמתרכז בטיפול בהפרעות בגוף ע"י הפעלה של הכוחות הטמונים בגוף עצמו. האוסטיאופתיה הינה מערכת של אבחון וטיפול במצבים פתולוגיים שנגרמים בעטייה של השפעה מכנית כלשהי על הגוף כדוגמת הפרעות מכניות ברקמות הרכות, בתאית התת-עורית, בשרירים, ברצועות ובגידים. הפרעות נוספות הן: הפרעות בתנועתיות הפרקים, פתולוגיות באיברים פנימיים, לחצים ואף מחלות רציניות אחרות.

 

יש להבדיל בין שלושה סוגים באוסטיאופתיה:

 

  • האוסטיאופתיה המבנית - עוסקת במנגנון התנועה: עצמות, שרירים ורצועות.

 

  • האוסטיאופתיה הוויסצרלית - עוסקת באיברים פנימיים. בשיטה זו משתמשים לצורך טיפול במחלות מערכת העיכול (השיטה מסדירה את התפקוד של הכבד והמעיים ומשפרת את פעילות העיכול והמטבוליזם) וכן לטיפול בבעיות גינקולוגיות, לריפוי מחלות כרוניות של איברי המין והשתן ובמניעת דליות בוורידים.

 

  • האוסטיאופתיה הקרניאלית - עוסקת בעצמות הגולגולת.ההפרדה הנ"ל היא למעשה הפרדה פורמאלית בלבד, שכן האוסטיאופת משתמש במהלך הטיפול בשלושת הסוגים שפורטו, מכיוון שמרבית הבעיות קשורות זו בזו.

 

לאוסטיאופתיה יכולות רבות בטיפול במחלות השונות. הרפואה האוסטיאופתית מציעה טיפול אפקטיבי לבני כל הגילאים, מינקות ועד זקנה.

 

אינדיקציות בילדים:
הפרעות שנגרמות בשל טראומות לידה ותאונות בית, אנציפלופתיה, הפרעות בתפקוד, נברוזות, הפרעות קשב וריכוז והתנהגות, עיכוב בהתפתחות הפסיכומוטורית, המילולית והאינטלקטואלית, בעיות נירולוגיות, כאבי ראש, הפרעות במערכת החיסון, הצטננויות תדירות, אלרגיה, תסמונת יתר לחץ דם-הידרוצפלוס, הפרעות יציבה, עקמת, פיתול בצוואר, בעיות בתפקוד מנגנון התנועה, מחלות במערכת העיכול.

 

אינדיקציות במבוגרים:

הפרעות שנגרמות בשל טראומות לידה ותאונות בית, מחלות במנגנון התנועה (כאבי פרקים וכאבים בעמוד השדרה),  מחלות נשים וצרכים גיניקולוגיים (דלקות כרוניות, כאבי וסת, הפרעות במחזור החודשי, בעיות פוריות, הכנה להריון ולידה), כאבי ראש, היפרטנזיה, הצטננויות תדירות, אלרגיה, ברונכיטיס, אסתמה, מחלות באיברים פנימיים ובעיות דנטליות.

 

התוויות נגד
סוגים מסוימים של מחלות אורגניות ופסיכיאטריות, זיהומים קשים, גידולים, טרומבוזיס.

 

יש לציין שהטיפול הוא תהליך אינדיבידואלי לכל חולה. בארצות רבות בהן שיטות האוסטיאופתיה מוכרות מאוד ובאות לידי שימוש פעמים רבות, האוסטיאופת הוא מעין רופא משפחה שמסוגל לעזור בהרפיית לחץ וכאבי ראש, לשים לב לרגישות נפשית מוגברת אצל הילד, להפרעות ביציבה וכד'.

 

כיום לאוסטיאופתיה תפוצה רחבה בפרקטיקה הרפואית במדינות רבות. ביניהן: ארה"ב, בריטניה, פורטוגל, צרפת, איטליה, בלגיה, שוויץ, ספרד, אוסטריה, נורבגיה, אוסטרליה, ניו זילנד, יפן, רוסיה וישראל.

במהלך השנים צברה השיטה האוסטיאופתית ניסיון רב בטיפול ובמניעה של מחלות רבות. נראה שעתידה טומן בחובו עוד הצלחות רבות.

 

מאת ד"ר אנה לוקשטיין 

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL