השתלמויות באוסיטאופתיה

 

כפי ששמענו, ארגונכם מקיים קורסי לימוד בתחום האוסטיאופתיה שנמשכים 3 שנים למתמחים ברפואה, ו-5 שנים לאלו שהם אינם בעלי השכלה בתחומי הרפואה. בסיום קורסים אלו מקבלים הסטודנטים דיפלומה של אוסטיאופת (DO). האם אתם עורכים גם קורסים קצרי טווח ואם כן, למי הם מיועדים?


לשאלותי ענה ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי, אוסטיאופת מומחה.


- אנו עורכים גם קורסים קצרים. הם מיועדים לרופאים אוסטיאופתים שמתעניינים בשיטות חדשות ובתוצאות של מחקרים שנערכו לאחרונה בתחום האוסטיאופתיה. כמו כן מיועדים הקורסים לרופאים בהתמחויות מקבילות, ביניהם: תרפיסטים, פיזיותרפיסטים וכירופרקטים המבינים את חשיבותה של האוסטיאופתיה. גם אלו העוסקים בעיסויים, מומחים בתחומי הרפואה האלטרנטיבית וקוסמטיקאים שהחליטו לשלב בעבודתם שיטות טיפול אוסטיאופתי לומדים ומתמחים בקורסים הנערכים על ידינו. הקורסים מתקיימים בירושלים ובתל אביב. מבנה הלימוד כולל השתלמויות בנות יום אחד בן 8 שעות (קורסים ממוקדים מאוד) וכן קורסים ארוכים יותר-6-8 ימי לימוד.


בד"כ עם סיום הקורס הקצר,  הסטודנטים מבינים שלאוסטיאופתיה ישנן אפשרויות רבות בטיפול יעיל, ועל כן רבים מהם ממשיכים ללמוד בקורסים המעמיקים המתפרסים על פני 5 שנות לימוד ובסיומם מקבלים דיפלומה של DO (דוקטור לאוסטיאופתיה). יש לציין שבית הספר לאוסטיאופתיה בירושלים עבר למקום חדש ומרווח במרכז העיר.

 

- התוכל להציג בפנינו דוגמה לקורס המיועד למתמחים?

 

- אחד מהקורסים המיועדים למתמחים הוא קורס בן 4 ימים העוסק בתרפיה קרניו-סקרלית (רמות 1, 2). בפרקטיקה היום ימית אנו פוגשים חולים רבים שמקור הבעיות שלהם איננו מוגדר. חולים אלה פונים לרופאים, מבצעים בדיקות רבות ומקבלים טיפול, אך ללא הועיל. הסיבה למצבים אלה היא לעיתים קרובות הפרעה במערכת הקרניו-סקרלית. הפרעה זו כוללת לא רק שינויים מקומיים ברקמות אלא גם בעיות ברמת התנועתיות שאמורה להיות בחיבורי עצמות הגולגולת ובסדירות של הקצב הקרניו-סקרלי. הפרעות אלה גורמות להופעת פתולוגיות פונקציונליות הגורמות לכאבים שונים. הפרעות קרניו-סקרליות מופיעות ברוב המקרים בעקבות פגיעות שונות, תאונות דרכים, תאונות עבודה או בית, פגיעות בעת התעמלות ופעילות ספורטיבית, ואף פציעות קרביות. חשוב להבין שגם פגיעה קלה ולכאורה לא משמעותית עלולה להביא להפרעות במערכת הקרניו- סקרלית וכמו כן עלולים לגרום לכך מתח ולחצים ואף מחלות קשות. השפעה רבה על מערכת זו יש גם לטראומות שנגרמו בעת הלידה. מכלול הפגיעות הנ"ל נשכח עם הזמן, אך התוצאות ממשיכות להתבטא ומחוללות בגוף שמות. התרפיה הקרניו-סקרלית מטפלת בהפרעות אלה על סמך הישגים בתחום הנוירופיזיולוגיה המודרנית.
 

קורס ייעודי נוסף עוסק בתרפיה וויסצרלית (הקשורה לאיברים הפנימיים) ונמשך גם הוא 4 ימים. תרפיה זו מתבססת על העובדה כי לכל איבר קיימת תנועתיות וקצב משלו, זאת ללא כל קשר לפעולת הנשימה. כלל האיברים, דהיינו: לב, ריאות, קיבה, מעיים, כבד, כליות, וכן אברי האגן, נעים בקצב מסוים וביחס הדדי האחד לשני הודות לפאסציות ולרצועות המחברות ביניהם. הפרעות בתנועות אלו וכן פגיעות שונות ומחלות בעמוד השדרה גורמות לשיבושים בתפקוד האיברים הפנימיים. טכניקות טיפול אוסטיאופתיות משקמות את התנועתיות של האיברים כך שמחזור הדם משתפר, וכמוהו גם מחזור הלימפה והמצב התפקודי של האיברים ומערכות הגוף.

 

קיים גם קורס הנמשך יומיים והוא מתמקד בניקוז מערכת הלימפה. מערכת זו מנטרלת את הפסולת המזיקה לגוף ושואבת את הנוזלים המיותרים מהחלל הבין-תאי תוך שהיא מחזירה אותם למערכת כלי הדם. מערכת הלימפה היא המקום בו מצטברים וירוסים ורעלנים שנוצרים בעקבות מחלות כרוניות, וכן פסולת הנוצרת כתוצאה מחילוף החומרים באיברים וברקמות. מערכת הלימפה הינה רגישה מאוד. עם הגיל וכתוצאה מתזונה לקויה, עודף משקל ,עישון, אורח חיים פסיבי ומתחים, מחזור הלימפה מאט את זרימתו. דבר זה גורם לבעיות רבות: מצב כללי לא טוב, שינה לא רגועה, עייפות כרונית, ירידה בתפקוד וכושר העבודה, כאבי ראש, צבע עור לא בריא, סימפטומים האופייניים להרעלה, עיגולים שחורים סביב העיניים, נפיחות וצלוליטיס. קצב זרימת הלימפה בגופינו קשור ישירות למצב הבריאותי, ליכולת התפקוד בעבודה, ההופעה חיצונית, משקל תקין וכן להעלמת נפיחות ובצקות. עיסוי המשלב ניקוז לימפטי משפר את איכות החיים. דווקא בשל כך קורס זה עשוי לעניין במיוחד את אלו המתמחים בעיסויים ואף פיזיותרפיסטים, מכיוון שביכולתם לשלב את שיטת ניקוז הלימפה האוסטיאופתי וכך לעזור למטופל להוריד במשקל, להסיר נפיחות, ולשפר את חילוף החומרים בגוף.

 

- האם קיימים קורסים למומחים בתחומים ספציפיים?


- אנו מארגנים קורסים בתחומים חדשניים לאלו המתמחים בתחומים ממוקדים, ביניהם: אוסטיאופתיה לקוסמטיקאים (קורס בן 4 ימים) ואוסטיאופתיה לרופאי שיניים (4 ימים).

 

בעיות אסתטיות בפנים ובצוואר קשורות לשלושה גורמים עיקריים: הפרעות במתח המיו-פאסציאלי, הפרעה במחזור הלימפה וכן שינוי במיקום העצמות בגולגולת הפנים.

 

- במילים אחרות, מדובר בבעיות כמו קמטים, סנטר כפול, נפיחות ובצקות, שינוי בצבע העור וכתמים?

 

- נכון. בשפתו של המומחה בעיות אלו יוסברו בקיומה של הפרעה בזרימה החופשית של הלימפה, אספקת חומרים לקויה לאורך העורקים וכלי הדם, ושרירי צוואר ופנים המתוחים בצורה פתולוגית. ע"י הסרתן של עוויות המיקרו בשרירי הפנים, שיקום של מערכת ניקוז הלימפה, אספקת דם תקינה והחזרת התנועתיות המדויקת לעצמות גולגולת הפנים, תורמים האוסטיאופתים לשיקום של "בריאות הפנים", וכתוצאה מכך, עוצרים את תהליך ההצטלקות של הרקמות המאחות.

 

- האם נכון הוא שמצב הגוף משתקף בפנים?

 

- לעיתים כדי לשנות את מראה הפנים, צריך לטפל בתנועה הפריסטלטית של המעיים או במיקום הנכון של עצמות האגן. הקורס כולל חלק תיאורטי ומעשי. האוסטיאופתיה האסתטית הינה תרפיה שמטרתה להחזיר לרקמות הפנים והגוף את הבריאות והיופי טבעי - עור חלק ואלסטי בעל צבע בריא וכן תפקוד אופטימלי של השרירים, הפאסציות, העצמות והפרקים.

 

- רצינו לקבל פרטים נוספים על קורים לרופאי שיניים.

 

- רוב האנשים אינם מודעים לכך שטיפול בבעיות של מיקום עצמות הלסת , בעייה בהתאמה של שיניים תותבות או סתימות לא מדויקות עלולות לגרום לבעיות בריאותיות חמורות. וכן להיפך. הפרעה באיזון כלשהו בגוף עלולה להיות הסיבה העיקרית לבעיות דנטליות ואורתודונטיות. בגוף האדם קיים קשר רציף בין כל האיברים- מהעקב ועד לקודקוד, ולכן הפרעה בסימטריה במקום אחד גורמת לשרשרת תגובות בלתי נמנעת בכל הרמות. דבר זה מתבטא כמובן גם ביחס הישיר הקיים בין מערכת הלסת והשיניים למערכת השרירים והשלד.
 אתן דוגמה פשוטה לכך. אם בעקבות חסימה כלשהי בפרקים או בשרירים נוצר חוסר איזון במפרק הירך, יציבת עמוד השדרה משתנה גם היא. מצב זה גורם בתורו לעצם הלסת התחתונה לשנות מיציבתה הנכונה, אחריה לעצם העליונה ועד לעצמות הלחיים והפנים המשנים צורתם. ברור כי שינויים אלו מתבטאים גם בהרעה במצב השיניים: עומס לא נכון עלול לגרום לליקויים בסגר השיניים, לפאראדאנטוסיס ולנזק לאמייל השן. במקרה כזה טיפול אורתודנטי או דנטלי לא יוכתר בהצלחה. וכן להיפך, טיפול שיניים לא מתאים עלול לגרום למספר גדול של שינויים פתולוגיים בגוף כולו.

 

- מה תוכל לספר על הקורס החדש העוסק בקינזיולוגיה שימושית?


- קינזיולוגיה שימושית מאפשרת לראות את הגוף כמערכת אחידה משלוש בחינות: האחת - מבנה, הכולל עצמות, שרירים, איברים פנימיים, מערכות העצבים, הדם והלימפה. השנייה - כימיה, התפקודים הכימיים הכוללים חילוף חומרים והמצב האנרגטי הכללי. השלישית - המנטליות, מתייחסת למכלול התהליכים הנפשיים והרגשות.


שינויים במבנה מתבטאים לרוב בשינוי ביציבה. במידה וקיים חוסר איזון שמתאפיין בחולשה בשריר כלשהו, מנסה הגוף לשקם את מצב האיזון וכך נוצר מתח בתוך השרירים המקיימים קשר מסוים עם השריר החלש. כשקיים מתח- מורגש גם כאב. מיקומו של כאב זה אינו תמיד מקביל למקום הפגיעה, וכתוצאה מכך, פעמים רבות נבחרות טכניקות טיפול שגויות שתוצאתן - אם היא קיימת - זמנית.

 

הקינזיולוגיה השימושית מאפשרת להגדיר את מקום הפגיעה בצורה מדויקת. בזמן הטיפול היא מעלה את טונוס השרירים החלשים וכך מסירה את הכאב מהשרירים.


לקינזיולוגיה השימושית ישנה שיטת אבחון אוניברסאלית שנקראת "בדיקה שרירית". הפרעה כלשהי בגוף גורמת לירידה בטונוס של שריר מסוים. הרופא הקינזיולוג מסוגל לגלות בקלות את מוקד ההפרעה, להעלות את טונוס השריר במהירות ולשקם אותו בעזרת בחירת טיפול נכון ומתאים. שיטת האבחון היא קלה, בטוחה, נוחה לשימוש ומדויקת. לדוגמה, שיטת הבדיקה השרירית מנואלית מאפשרת לרופא הקינזיולוג להגדיר במדויק אילו איברים פנימיים של החולה הם פגועים. הציוד הנלווה מאשר את ההנחה הראשונית של הרופא.


הקינזיולוג יכול אף לבחור עבור החולה תרופה מתאימה שתוכל לעזור לו במהירות וללא תגובות אלרגיות. גם את התגובה האפשרית לתרופה ניתן לבדוק בעזרת ה"בדיקה השרירית".  
את הקורס לקינזיולוגיה שימושית הנמשך 4 ימים מעביר ד"ר פ.שוורץ.

 
- מלבד הקורסים הנ"ל, האם אתם מארגנים גם סמינרים בני יום אחד?

 

- אכן כן. תוכנית בת יום אחד כוללת 8 שעות לימוד. הסמינרים עוסקים בתחומים הבאים:


- תרפיה קרניו-סקרלית קלאסית
- הרפיה שרירית-פאסציאלית
- עצמות גולגולת הפנים
-  בעיות במערכת העיכול
- פתולוגיות בעצם הזנב ושיטות הטיפול בהן
- בדיקות מיו-פאסציאליות
- מחלות במפרקים ושיטות הטיפול בהן

מראיינת משה חיניץי