"קאנפל" - מרפאה לאוסטיאופתיה ושיקום

 

המרכז הישראלי לאוסטיאופתיה הוקם בישראל בשנת 1996. אחד ממיסדיו היה ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי, MD,PhD,DO. 10 שנים לאחר הקמתו של המרכז הישראלי, נוסדו הקליניקות לאוסטיאופתיה ושיקום "KANPAL" שבראשם עומד ד"ר קנצפולסקי.

 

רשת הסניפים מתפרסת על פני ערים שונות בארץ, בין היתר באשדוד, בירושלים, בבאר שבע ובאיזור ים המלח. בקליניקות אלה ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי מקבל חולים, תוך שיתוף פעולה עם פסיכולוגים, רופאים כלליים, אורטופדים, דיאטולוגים, הומאופטים ופסיכיאטרים. לרשת  מרפאות  "KANPAL" פונים פציינטים חולי עקמת ומחלות עמוד שדרה אחרות, כמו גם כאלו הסובלים מכאבי ראש ודיכאון, הפרעות בהתפתחות הילד ואוטיזם, בעיות היפראקטיביות וקשב וריכוז, מחלות נשים, פתולוגיות אלרגיות שונות, ואף הסובלים מבעיות  במערכת העיכול.

 

במרפאות של ד"ר קנצפולסקי מבצעים פרוצדורות כגון: הכנה להריון ולידה, ניקוז לימפטי,  אוסטיאופתיה אסתטית, ופעילויות המיועדות להחלמה כללית.
 

אנו מגישים בפניכם ריאיון עם ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי העוסק באפשרויות האוסטיאופתיה כתחום רפואה רחב ומורכב, כזה המאופיין במערכת אבחנה קלינית משלו, והתייחסות לשיקום הגוף כמבנה שלם כמו גם להפרעות הפונקציונליות שלו.

– מהי אוסטיאופתיה במשמעותה הרחבה? 
 

  המושג אוסטיאופתיה מקובל בעולם כבר במשך תקופה ארוכה למדי, אך בישראל הוא מתפתח זה קרוב ל- 20 שנה. קיימים כיוונים שונים של אוסטאופתיה– אלה המקובלים באירופה ואלה הנהוגים באמריקה.
 

– בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות אצל ילדים הינן נפוצות מאוד בזמן האחרון. תומכי ריטלין ואלה המתנגדים לו ולטיפולים תרופתיים אחרים, חלוקים בדיעותיהם בנוגע לאפקטיביות של השיטות השונות. מה דעתך בנושא זה?

 

אוסטיאופתים מניחים שטראומה בעת הלידה היא אחת מהסיבות העיקריות הגורמות להפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות ,דיסלקציה והפרעות אחרות. תוצאות של טראומה בלידה מתבטאות לעיתים באדישות, ולעיתים להיפך, באקטיביות מוגברת. לעיתים קרובות נוטלים ילדים הסובלים מבעיות אלה ריטלין - תרופה שסביב השימוש בה ויכוחים רבים. פתרון שונה לבעיה של קשב וריכוז והיפראקטיביות הוא שימוש בשיטות טיפול אוסטיאופתיות. הריטלין מהווה גורם שמדחיק את  הסימפטומים, בעוד ששיטת הטיפול באוסטיאופתיה הגוּלגוֹלְתִית מבוססת על ההבנה שהגולגולת איננה מבנה חסר תנודות, אלא היא מורכבת מעצמות שיש בהן תנודתיות, היא קשורה לקרומי המוח, עמוד השדרה, העצה, וחילוף ה- CSF . הפרעות פונקציונאליות בתוך המערכת הגולגולתית גורמות לבעיות. טיפול באוסטיאופתיה מוריד את הבעיה במקורה ולא מדחיק אותה.
 

– אתה טוען שטראומה בעת לידה עלולה לגרום לעַקמֶת.
 

טראומת לידה עלולה להיות אחת מהסיבות לעקמת, אך בכ-70% מהמקרים עקמת הינה מחלה תורשתית. אף ללא התייחסות לסיבה, חובה לאבחן ולטפל בעקמת מוקדם ככל האפשר. כאשר ילד בן 5-6 מגיע לקליניקה עם רְכִינָה קלה או עם נטיה לעקמת, או ילד בן 8-9 הסובל מעקמת בשלב ההתחלתי שלה, הטיפול בהם יעיל יותר. כל זמן שהילד עדיין גדל, יש סיכוי לשפר את היציבה, וככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר, הסיכויים להצליח גבוהים יותר. בגיל ההתבגרות העקמת מתגלה מהר מאוד. בממוצע, טיפול בעקמת בעזרת שיטות של אוסטיאופאתיה יכול להימשך כחצי שנה. במהלך תקופה זו מומחים-אוסטיאופתים משתדלים לשפר את היציבה של הגב ויוצרים מָחוֹך שרירים באופן כזה שיוכל לתמוך בעמוד השדרה. קל יותר לעזור לילד מאשר למבוגר. אין סיכוי לרפא עקמת אצל אנשים מבוגרים. כן ניתן לשפר בגיל זה את יציבת עמוד השדרה באופן משמעותי, מצב אגן-הירכיים ועצמות השכם וכן ליצב את מָחוֹך השרירים, כך שיאפשר מניעת כאבים ומחלות באיברים הפנימיים. בעזרת שיטות האוסטיאופאתיה ניתן להקל גם כאבים בעמוד השדרה הנגרמים על-ידי סיבות אחרות.
 

– שיטות האוסטיאופתיה עוזרות לא רק בטיפול של מצבים מובהקים כמו עקמת, כי אם גם במקרים של כאבי ראש, אשר בהם האֶטִיוֹלוֹגִיָה לא תמיד ברורה. ידוע שמיגרנות הינן אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לפניות לרופא.
 

קיימות סיבות רבות לכאבי ראש ותסמונות כאב אחרות, החל מתוצאות של לחץ רגשי ועד לתוצאות של טראומה במהלך לידה. פגיעה בגולגולת בעקבות לחץ בתעלת הלידה, מכה בזמן נפילה, תאונה, לחץ אמוציאונלי, או מחלה קשה, כל אלו עלולים לגרום להפרעות בתנודתיות עצמות הגולגולת, מתח בתוך קרומי המוח, והפרעות בחילוף ה- CSF. העצמות שהיו פעם תנודתיות עלולות להיות מקובעות וחסומות. התוצאות של הבעיות הנ"ל הן הפרעות רציניות בקצב הקרניו-סאקרלי, וכתוצאה מכך מופיעות מיגרנות, סחרחורות, לחץ דם לא יציב או הליכה לא יציבה. בין החולים שפונים אלינו ישנם פציינטים הסובלים מכאבי ראש  שגורמים לדיכאון המתמשך עשרות שנים. מבחינת האוסטיאופתיה, הסיבה לבעיה נמצאת בחלק כלשהו של הגוף, החל מהראש ועד לעֶצֶם הָזנב, כמו גם באיברים הפנימיים. 
 

– בדבריך הזכרת דיכאון ...
 

אכן, זאת מכיוון שלשיטות האוסטיאופתיה ישנו שימוש גם בטיפול בדיכאון. למרות שדיכאון הוא בעיקרו בעיה פסיכולוגית, במקרים רבים הוא מהווה בעיה משנית שנובעת מבעיה פיזיולוגית כלשהי. כג' כאבי ראש מתמשכים הגורמים לעייפות, חולשה ואי-נוחות פסיכולוגית. האוסטיאופתיה מסירה את הבעיה הפיזיולוגית הבסיסית וממילא את הדיכאון. הדיכאון לא נעלם מיד, אלא נדרש טיפול המשלב גם טיפול פסיכולוגי ונטילת תרופות במקביל. הדבר העיקרי בטיפול במקרים כאלה הוא להבין האם הדיכאון הוא מצב בסיסי או משני, ובמידה והוא אכן משני, יש להבין מה גרם לו.
 

– מצבי דכאון, כאבי ראש, ובעיות בגילאי המעבר משפיעים על ההופעה והמראה החיצוני. איזה פתרון אתה יכול להציע לפציינטיות שלך כדי לשפר את הופעתן החיצונית?
 

אני פונה לכולם לפציינטיות כמו גם לפציינטים, שכן השמירה על הבריאות חשובה לכולם. בגוף ישנם סיגים שמצטברים, וחשוב להתפטר מהם. הפתרון שהאוסטיאופתיה מציעה הוא שיטות של ניקוז לימפטי. הופעה והרגשה פיזית תלויות בהרבה במצב הלימפה. ידוע שמערכת הדם אחראית על אספקת כל החמרים הנחוצים לגוף. כך, מזון וחמצן מסופקים דרך העורקים, והפסולת הנוצרת מתהליכי החיים וחילוף החומרים מועברת דרך הורידים. לא רק מערכת הדם אחראית לפינוי הפסולת, כי אם גם מערכת הלימפה, אשר מוציאה את פסולת התאים ואשר משרתת ,למעשה, כמערכת הגנה וחיסון של הגוף. כאשר צינורות הלימפה נסתמים, מצבו הכללי של האדם מתדרדר, ומערכת חילוף החומרים איננה מתפקדת כראוי. אלפי מיקרו-עוויות פוגעות בנימים, זרם הדם והלימפה נחסם, וכתוצאה מכך, אספקת החמצן לגוף ירודה ותהליך ניקוי הגוף פגום. שיקום התיפקוד הנורמלי של מערכת הלימפה מהווה נורמליזציה של מערכת החיסון. דרך אגב, כאבי ראש הינם אחד מהסימנים הבולטים של הרעלה ושל תהליך התנקות לקוי. במקרה זה יש להיעזר בניקוז לימפטי, הנעשה ע"י אוסטיאופת מנוסה. האוסטיאופת מכיר היטב את האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ועל כן מסוגל  לנקות את כלי דם ולבצע ניקוז של כל הגוף. ניקוז לימפטי עמוק מומלץ במקרים של מערכת חיסון חלשה, נרווזות, כאבי ראש, הפרעות שינה, בצקות, הצטננויות שכיחות ואפילו כאשר צבע העור  לא בריא.
 

– מהי אוסטיאופתיה אסתטית? האם זהו ענף של קוסמטולוגיה  או שיטת ריפוי?
 

האוסטיאופתיה האסטטית עוסקת ישירות בבריאות האדם, ולכן יש להבין בראש ובראשונה שיופי ומחלות לא הולכים יד ביד.  האוסטיאופתיה- יופי ללא התערבות איזמל וללא תרופות. העיקרון הראשון של האוסטיאופתיה האסטטית הוא טיפול בעצמות הגולגולת והפנים, מכיוון ששיקום של מבנה השרירים הינו מטלה כמעט בלתי אפשרית במידה וקיימת הפרעה בתנועתיות של העצמות. כאשר שרירי הצוואר והפנים נמצאים במצב של מתח פתולוגי, ישנו סיכון להופעת קמטים וסנטר כפול. כמו כן, כאשר ישנן הפרעות בזרמי הלימפה, ישנו סיכון להתפתחות בצקות. במידה וישנן הפרעות בהזנה התוך-עורקית, צבעו ואיכותו של העור עלולים להשתנות ועלולים להופיע כתמים. כאשר האוסטיאופת מסיר את עוויות המיקרו הפטולוגיות בשרירי הפנים, הוא מביא למצב של זרימה חופשית של הלימפה. כמו כן, כאשר האוסטיאופת מחזיר את תנועתיות עצמות הפנים למצב נורמלי, חוזרת גם אספקת הדם לתפקוד תקין, וממילא תורם האוסטיאופת לבריאות הפנים ומונע נזקים אפשריים לרקמות חיבור שונות. לעיתים, על מנת לשנות את מצב הפנים, האוסטיאופת נאלץ לטפל בתנועה הפריסטלטית של המעיים או במצב של עצמות האגן. יוצא אם כן, שבסופו של תהליך, האוסטיאופתיה האסטטית מביאה לריפוי
הא-סימטריה בפנים, עיגולים ובצקות סביב העיניים, סנטר כפול, קמטים רבים, והתכווצויות בשרירי הפנים. יש לציין שתרופות, ברוב המקרים, אינן אפקטיביות בטיפול בבעיות הנ"ל. דווקא האוסטיאופתיה האסטטית מסוגלת לעזור בשיקום מצב העצמות ובשמירה על טונוס השרירים. האוסטיאופתיה האסטטית מחזירה לרקמות הפנים והגוף את הבריאות והיופי הטבעי: עור חלק וגמיש, צבע בריא של העור ותיפקוד אופטימאלי של השרירים, העצמות והפרקים.

 

– אתה מזכיר את המושג "פאסציה" לעיתים קרובות, מהי המשמעות של מושג זה?
 

פאסציה הינה רקמת חיבור הגנתית שמהווה חלק משמעותי במבנה הפנימי של הגוף. פאסציה היא מעטפת שמקיפה שרירים, פרקים, איברים פנימיים, עצמות, כלי דם וגזע עצבי, ואפילו חללים במוח (קרום המוח). הפאסציות מחוברות ביניהן, וכך מקיימות מבנה בלתי נפרד בתוך גוף האדם. פאסציה כוללת רקמות אלסטיות והיא בעלת פוטנציאל ביואלקטרי ומסוגלת להתאמץ ולהתרפות. כאשר ישנן  פגיעות חיצוניות, כמו מכות או פצעים, או תיפקוד מופר באיברים הפנימיים, הפאסציות יוצרות שטח מתוח אשר מושך אליו את כל הרקמות הסמוכות, האיברים הפנימיים, הפרקים וכלי הדם. במצב כזה, המעברים בשטח המתוח מפסיקים לתפקד באופן נורמלי, כלי הדם והאיברים החסומים אינם פועלים ביעילות. כך מופיעה בצקת והפרקים המתוחים (כולל אלה של עמוד השדרה) משנים את מיקומם ונשארים במצב לא תקין. באופן זה, מסיבה לא משמעותית לכאורה, מופיעה שורה שלמה של הפרעות הגורמות לבעיות רבות.  על האוסטיאופת לאזן את המצב. סטריאוטיפים וגישות מוטעות שהשתרשו וכן חוסר הרצון לשנות מהמקובל, אינם מאפשרים לאדם לנצל את כוחותיו באופן הראוי.
 

אחת מהמטרות של טיפול אוסטיאופתי בפאסציות ובשרירים היא גילוי והפעלת הכוחות הנסתרים המצויים בגוף והענקת האימפולס ההתחלתי. לאחר מכן הגוף מסוגל לבצע את הפעילות הנדרשת. הודות לפעילויות האלה יורדים המתחים והחסימות. הגוף נתפס, במקרה זה, כמודל ביו-מכני של העברת תנועת הפאסציה, או במילים אחרות, תנועה של כרומות המוח. כתוצאה מכך, המומחה מסוגל להתמודד עם הבעיות באופן יותר אפקטיבי, ותוך תקופה קצרה יחסית – גם עם התלונות הסטנדרטיות וחסרות הסיבה לכאורה. הפרוצדורה של טיפול בפאסציות ובשרירים מבוצעת ע"י מומחה אחד או יותר, המבינים מהו מבנה הפאסציה, מהו כיוונה ומהו כיוון השרירים שבעקבותיה. האוסטיאופת מתקדם עם כיוון השרירים וגוף החולה ומבצע באצבעותיו מעין תנועות "ריקוד", אשר נותן לגוף הוראה לשיקום עצמי. במהלך הטיפול האוסטיאופת משחרר את ההתכווצויות ומעניק לגוף קלילות כזו עד שחולים רבים שעברו את הפרוצדורה מדווחים על תחושת הדומה למעוף. האוסטיאופתים ממליצים על ביצוע של 3-5 פרוצדורות מעין אלו, בהן לא קיימת הגבלת גיל. הגוף עצמו מוביל ומנחה את הרופא האוסטיאופת, שלמעשה רק עוזר לו לגלות את הפוטנציאל הגלום בו.
 

– ידוע שאלרגיות נמנות בין המחלות הנפוצות של החברה המודרנית. כ-20% מתושבי כדור הארץ סובלים מתגובות אלרגיות. האם לאוסטיאופתיה יש מענה לבעיות אלו?
 

אכן כן. אגב, על פי ההערכות הקיימות , ישנו צפי נרחב שאומר שבעוד 15-20 שנים כחצי מאוכלוסיית כדור הארץ תסבול מאלרגיות. על המחלות האלרגיות והתופעות שלהן נמנות הצטננויות תדירות, הפרעות תיפקוד של הריאות (בקרב חולי אסתמה), בעיות עור, נזלת אלרגית, דַלֶקֶת הַלַחמִית, אלרגיות למוצרי מזון ותרופות, תגובות אלרגיות לאור, ואפילו עייפות כרונית. אלרגיה נובעת מחולשה או דיכוי של המערכת החיסונית וכן כתגובה למצבי מתח. לכן, במקרים של מחלות קשות, וכן במהלך החודשים והשנים הראשונות- גיל הינקות, כאשר מנגנון ההגנה עדיין לא מפותח דיו ( כג' בקרב ילדים), תגובות אלרגיות הינן נפוצות ביותר. הטיפול האוסטיאופתי מתאים מאוד לטיפול בתופעות אלרגיות, מכיוון שהמטרה של התרפיה האוסטיאופתית היא הבראה של הגוף כולו. קיימות עדויות רבות ליעילותו של הטיפול האוסטיאופתי במניעת אלרגיות והתמודדות איתן בקרב ילדים ומבוגרים. אצל ילדים אף ניצפו תוצאות טובות יותר.
 

– האם קיים טיפול-מנע בעזרת שיטות אוסטיאופתיה?
 

בוודאי. האוסטיאופתים פועלים על פי הכלל האומר: רק גוף במצב מאוזן מסוגל לתפקד באופן תקין ולאורך זמן. כאשר החולה מרגיש כאב קל או חולשה, רק מומחה אוסטיאופת מסוגל להבין מהי הסיבה לסימפטומים אלו ולמה הם עלולים להוביל בהיעדר טיפול מיידי. על כן מומלץ לעבור בדיקות  אצל אוסטיאופת לצורך הורדת מתח בשרירים, במערכת העצבים ובכלי הדם, ועל מנת להסדיר את התפקוד של מערכת החיסון. האוסטיאופת רואה את הגוף כמכלול, ואינו מחפש בעיות של איברים מסויימים. בדיקה אוסטיאופתית וטיפול אוסטיאופתי מסוגלים למנוע כאבי ראש, הפרעות רציניות בעמוד השידרה ומחלות מסוימות של איברים פנימיים, כולל גם הפרעות הורמונליות.
 

חשוב לפנות לאוסטיאופת גם לאחר תאונות, גם במקרה שאורטופד או כירורג לא גילו שום בעיה. קיים סיכון שכעבור שנה או שנתיים, עלולה מיקרו-טראומה אשר לא נחשפה בזמן לגרום לתוצאות קשות.  במהלך פגישה אחת, האוסטיאופת מסוגל להבין האם נמצאות מיקרו טראומות בגולגולת, בעמוד השידרה או באיברים הפנימיים. לעיתים קרובות פונים אלינו ספורטאים לפני או אחרי תחרויות: פרוצדורות אוסטיאופתיות משפיעות עליהם כמו עיסוי עמוק המסוגל לשקם תיפקוד של מערכות עצמות ושרירים.
 

– האוסטיאופתיה קיימת זה כ- 100 שנה. איך למדו אוסטיאופתים במשך המאה הזאת לשתף פעולה עם רופאים המתמחים בהתמחויות אחרות? היכן עובר הגבול בין שדה הפעולה של אוסטיאופת ורעהו הכירורג לדוגמה?
 

הגבול אינו ברור. רוב הרופאים המומחים מטפלים בבעיות ספציפיות. לעומתם האוסטיאופתיה מתיחסת לגוף כאל מבנה ומכלול שלם. לכל מומחה יש שדה פעולה משלו: יש רופאים שמטפלים בתרופות, יש העוסקים בכירורגיה, בטיפול בעזרת מכשירים או בפיזיותרפיה. אוסטיאופתים מתייחסים לגוף בשלמותו ומבצעים את הטיפול בעזרת הידיים. הם שמים דגש על אבחון הסיבה המקורית למחלה. מקור המחלה מבחינת האוסטיאופתיה עלול להימצא רחוק מהאיבר החולה. אי-תיפקוד של איבר או מערכת מסויימת עלול לגרום להפרעות בתיפקוד של איברים או מערכות אחרות, ולכן חשוב כל כך לגלות מהי הסיבה המקורית להופעת המחלה. אשר על כן, הטיפול האוסטיאופתי מעודד את כוחות ההגנה של הגוף ותורם לניצול מירבי של האמצעים והנתונים הבסיסיים שלו.

 

מראיינת: מאשה חיניץ'