בעיות בגב - המקור לכל הבעיות

 

האם המקור לבעיותינו נובע מאופני החשיבה ומסוג הגישה לחיים? בד"כ רוב הבעיות הן אכן פועל יוצא של הלכי חשיבה , ובמיוחד אם אלה בעיות שלמעשה לא קיימות במציאות. אך כאשר כואב הגב, אין מקום לפנטזיות, ומי שסובל מכאבי גב מבין היטב שהוא צריך לפנות לרופא בדחיפות. רבים נתקלים בשאלה לאיזה רופא לפנות: האם עדיף אורתופד ,כירורג, או אולי נוירוכירורג? האם כדאי לגשת לניתוח או אולי לשכב במיטה במשך שבועיים ללא תזוזה? האם ליטול משככי כאבים או שמא עדיף לשחות בבריכה במשך שעות ארוכות?

 

ד"ר אלכסנדר קנצפולסקי, מומחה לאוסטיאופתיה, הסכים לענות לשאלותי.

בעיות רבות הקשורות לכאבי גב ומחלות של איברים פנימיים הינן תוצאה של עקמת. עקמת איננה בעיה קוסמטית, אלא מחלה רצינית, העלולה לגרום לסיבוכים שונים. פציינטים מבוגרים הסובלים מבעיות הנובעות מעקמת, פונים אלינו לעיתים קרובות. פציינטים אלה מנסים לתקן את היציבה באופן עצמאי, או להתפטר מכאבי גב בעזרת שחיה וסימולטורים. 

 

– האם לא מומלץ לשחות בבריכה או להתעמל בחדר כושר?

 

 ישנו סיכון גדול לגרום נזק רציני במהלך פעילות ספורט שמטרתה לשכך כאבי גב. אלו הסובלים מעקמת, זקוקים לגישה אינדיבידואלית והכוונה מדויקת באשר לפעילויות הספורט שלהם.

 

 מהי הדרך הנכונה לקבל החלטה?

 

 כדי להחליט האם כדאי לגשת לפעילות ספורטיבית, צריך לפנות לרופא ולברר מהי הסיבה לכאבי הגב.

 

תשובה זו מפי מומחה היא בלתי צפויה לחלוטין, וזאת מתוך היכרות עם דעתם של שאר הרופאים שחוזרים וממליצים על פעילויות הספורט למיניהן. ובכל אופן, אם בן אדם בגיל 40 או 50 אכן מנסה לחזק את שריריו ואת עמוד השדרה באמצעות תרגילי ספורט, על מה עליו להקפיד?
 
 אסור לעשות זאת בלי השגחת רופא. עקמת איננה משחק ילדים, ושינויים באזור עמוד השדרה דורשים טיפול מתאים. לא מספיק רק לשחות, אלא חשוב לטפל בבעיות המהותיות של עמוד השדרה. תרגילי ספורט אינם מספיקים, ולעיתים אף עלולים להזיק. במידה ורוצים להימנע מניתוח, אשר נראה בלתי-נימנע במקרה של עקמת הושקית (המחלה שנראית כשינוי יציבה קוסמטי בלבד כתוצאה משעות ישיבה רבות מול המחשב), יש לפנות למומחה בדחיפות.

 

 האם עקמת איננה מחלת ילדות? טיפול בגיל 40 נראה בעיני רבים מאוחר מידי...

 

 עקמת הינה בעיה ששייכת לכל הגילאים. אם נבדוק את שיטות הטיפול בעקמת בקרב מבוגרים, נראה שגם בגיל מבוגר ניתן להסיר כאבים ולטפל בחיזוק עמוד השדרה. כל זה דורש זמן וכמה סדרות של טיפול אוסטיאופתי, שאף אם אמנם אינו יכול לחולל פלא אך בהחלט נותן מענה לבעיה ברוב המקרים. האוסטיאופתיה מציעה שיטות נטולות כאבים וללא צורך בניתוח. חשוב לשים לב לכך שלמרות שהן מציעות פתרון, הן דורשות זמן וסבלנות.

 

– אילו חולים פונים אליך?

 

 רוב הפציינטים שלנו סובלים מכאבים באזור עמוד השדרה. יחד עם זאת, מתברר שהבעיות שלהם הן לא רק כאבי גב, אלא גם שינויים פתולוגיים בעמוד השדרה  המשפיעים על האיברים הפנימיים. מעטים מקשרים בין מיגרנות, לדוגמה,  לבעיות בעמוד השדרה, אך לעתים קרובות אנחנו רואים שיפור משמעותי במחלות של האיברים הפנימיים לאחר סדרת טיפול אוסתיאופתי בכאבי גב.

 

– ולמרות זאת, אין אפשרות לרפא עקמת אצל מבוגרים...

 

 אכן, אך ניתן לשפר את מצב הבריאות הכללי, לחזק את השרירים ולהביאם למצב יותר פונקציונאלי, ולשפר את היציבה של האגן והלהבים. לעיתים קרובות, אחרי גיל 40-50 השינויים המבניים הינם כל-כך עמוקים, שהדבר היחיד שאנחנו מסוגלים להציע הוא טיפול סימפטומטי שמטרתו להגיש עזרה

זמנית. חולים אלה נאלצים לחזור על הטיפול כל חצי שנה או שנה.

 

– באילו מקרים אפשר להציע טיפול עמוק יותר?

 

 דבר זה תלוי בחומרת העקמת והבעיות הנגרמות על-ידה. אם לקראת גיל ה-40 החולה סובל מעקמת רצינית, הוא נאלץ להיות זהיר ולשמור על גבו כל הזמן ולבצע בדיקות כל חצי שנה.

 

– האם מדבריך אפשר להסיק שבגילאי 20-30 הטיפול בעקמת הוא עדיין אפשרי?

 

 אין ספק שאם חולה שפונה אלינו בגיל 45 היה בא לטיפול בגיל 25, היינו מסוגלים לעזור לו באופן משמעותי ולמנוע הופעת בעיות רבות, במיוחד בעיות בריאות בקרב  נשים. בגיל 20-25, ובמקרים רבים אף בגיל מתקדם יותר, ניתן לחזק את השרירים, לשנות את היציבה של האגן והלהבים ולשפר את המצב. זאת מכיוון שככל שהאורגניזם צעיר יותר, הוא מסוגל לפצות על הבעיות ולהתמודד איתן בצורה טובה יותר. חולי עקמת רבים סובלים מבעיות בגיל 40-50 שהסיבה להן נעוצה בחוסר טיפול מתאים עוד בגילאי ה 20-30.

 

– מתי אתה ממליץ על ביצוע תרגילים ופעילויות ספורטיביות?

 

 כפי שאמרתי קודם, לאדם הסובל מבעית עקמת מותר להתעמל רק תחת השגחת הרופא. החובה מוטלת על ההורים לשים לב ולהתייחס לבעיות אצל ילדיהם כבר בגיל צעיר, דהיינו 8-14. לאדם בגיל 25 יהיו פחות בעיות עם הגב, במידה וההורים מביאים אותו לרופא בגיל ההתבגרות.  קורה לעיתים קרובות שמביאים אלינו ילדים בגיל 12 או 13 ואומרים לנו שיש להם עקמת ברמה מתקדמת, למרות שלפי דברי ההורים,  "לא הייתה שום בעייה לפני חצי שנה".
עקמת מתפתחת וצוברת תאוצה בגיל 12-13, מכיוון שהילד מתבגר מהר, וכל השינויים נעשים ברורים יותר. פעמים רבות להורים נדמה שהעקמת הופיעה לראשונה בגיל זה, אך למעשה היא הייתה קיימת עוד זמן רב קודם לכן, ורק כעת הם שמו לב אליה בשל ההתקדמות המהירה של המחלה. השינויים האלה מתרחשים בתקופה של צמיחה מהירה של הילד: השרירים לא מספיקים לגדול במהירות יחסית לקצב גדילת העצמות, ומתפתח כיפוף של עמוד השדרה. במידה וקיימת תורשה גנטית, העקמת נחשפת מהר מאוד בתקופת ההתבגרות. דווקא בילדות וכאשר הילד גדל במהירות ישנו סיכוי גדול לעצור את ההתקדמות של העקמת, לשפר את יציבת השרירים כך שהילד לא יצטרך ללבוש בעתיד את המחוך הפלסטי. כך גם לא תהיה השפעה שלילית על האיברים הפנימיים. לאוסטיאופתיה ישנה יכולת ניכרת לעזור למתבגרים באופן משמעותי מאוד.

 

 האם על פי דבריך עולה המסקנה שברגע שהילד מסוגל לעמוד, צריך לבקר את הרופא ולבדוק אם הילד סובל מעקמת?
  
 אין צורך להגזים. על ההורים לבדוק בעצמם את ילדיהם בגילאי 6-9. לצורך כך, יש להעמיד את הילד בצורה ישרה ולוודא שאין הבדל בין גובה הלהבים והכתפיים, עצמות הבריח והצלעות. כאשר הילד מצמיד את הידיים  לגוף, המעוין שנוצר עלול לא להיות אחיד. אפשר להשכיב את הילד על הגב ולבקש ממנו למתוח את רגליו. במידה ומתחילה עקמת, ניתן לראות שרגל אחת יותר קצרה לעומת הרגל השנייה. 

 

– יוצא אם כן שאין צורך לבדוק את מצב הגב בגיל ינקות?

 

 בכל הקשור לעקמת, התשובה היא- כן. אך אם רוצים למנוע כאבי גב בגיל 50, אני ממליץ להתעסק ולהקדיש תשומת לב לבריאות מוקדם ככל האפשר, ולהתחיל לחשוב על בריאות הילדים החל מגיל 6-9, כדי לא לאפשר התפתחות של עקמת. יש להבין שאם מגלים שהילד חולה בעקמת בגיל 12-13, הרי שלמעשה המחלה התחילה מוקדם יותר. בגיל זה רואים את התקדמות המחלה. חשוב ביותר בשלב זה להביא את הילד לטיפול במטרה שלא יהיו לו בעיות בעתיד.

 

– מה כוללת סדרת הטיפול אצל אוסטיאופת?

 

 קודם כל, יש לציין שטיפול אוסטיאופתי אינו כרוך בכאבים. האוסטיאופת אינו מפעיל לחץ על הגוף. המטרה של סדרת הטיפול היא שיפור של מצב עמוד השדרה, חיזוק יציבת השרירים באופן כזה שהם יתמכו בעמוד השדרה ושבעתיד לא יהיו כאבים. מטרה נוספת של הטיפול היא הורדת הספסטיות מהרצועות  והפאסציות, וכן שיפור יציבת האגן. במקביל מיועד הטיפול לשיפור קוסמטי של היציבה, שגם הוא חשוב מאוד למתבגרים. אם מביאים אלינו את הילד עם עקמת בשלב ההתחלתי שלה, אנחנו מסוגלים לעצור את התקדמותה, לשפר את המצב ולהפחית את תוצאותיה.

 

– מה, מבחינתך, הכי חשוב למניעת עקמת?

 

 חשוב לשים לב לשינויים ואפילו מינימאליים במצב הילד ולפנות לרופא בדחיפות כדי למנוע הידרדרות של מצב היציבה. אם רואים שגבו של הילד כפוף, לא כדאי לחשוב שרק רישום לחוג שחייה ישפר את המצב. יציבה לקויה עלולה להעיד על בעיה רצינית.

 

 מדבריך ניתן להסיק אם כן שבין הגילאים 8-16 ניתן לשפר ולגבש את יציבת השרירים. בין הגילאים 20-30 ניתן להסיר את הכאבים, לשפר את תפקוד השרירים ולהפחית את ההשפעה של המחלה על האיברים הפנימיים. בגיל 40 ניתן לשכך את הכאבים, ובמידת היכולת, להתמודד את הבעיות שכבר קיימות. במידה ולא מתייחסים לבעיות בעמוד השדרה כבר בילדות, בגיל 30 הבעיה עלולה להחריף מאוד.

 

 אכן כך. עקמת דורשת טיפול.  בלעדיו עלולה להיות כל שנה התדרדרות נוספת. מדובר לא רק בבעיות קוסמטיות, אלא גם בבעיות תפקודיות: מחלות בעמוד השדרה, באיברים הפנימיים ומחלות נשים.

 

– בסיום השיחה, הייתי רוצה לשאול שאלה נוספת, שהיא ,מבחינתי, אקטואלית מאוד. מה עם כאבים בעמוד השדרה?

 

 ללא צל של ספק, טיפול אצל אוסטיאופת הינו טיפול אפקטיבי ויעיל מאוד בהתמודדות עם בעיה זו. אבקש להזכיר פעם נוספת כי אוסטיאופתיה איננה טיפול "שובר עצמות". העיקרון  המנחה של האוסטיאופת הוא ללוות את האורגניזם ולא לפעול נגדו, זאת במטרה להוביל לשיקום עצמי של הגוף.

 

מראיינת: מאשה חיניץ'

אשדוד (רח' הבנים 4 ק''1 "בית פנורמה", סיטי)

באר שבע (בן צבי 10 ק''6 ,מגדל הרכבת)

תל-אביב (שפרינצק 3 ק''2  חדר 260, בית רופאים)
ירושלים (כנפי נשרים 24 ק''3, גבעת שאול)

ים המלח (סולריום מרכזי עין בוקק קליניקה ,ים המלח)

077-7993800, 03-5331607; kanpal.mc@gmail.com

KANPAL